Světový den vody
Význam životadárné vody tradičně připomíná 22. březen, Světový den vody. Téma letošního svátku vody je více než aktuální – úbytek vody v důsledku klimatické změny a udržitelné hospodaření s vodou.
I v České republice se vinou extrémních výkyvů počasí a suchých období stává voda stále vzácnější surovinou. Zásoby podzemních i povrchových vod se tenčí, vrty i studně vysychají, lidé pociťují akutní nedostatek vody. Naléhavěji než kdykoliv předtím je třeba chránit vodní zdroje, hledat nové a efektivněji využívat ty dostupné. V krajině kolem nás jsou potřebná rozsáhlá opatření, která udrží vláhu ve vyprahlé zemi. K tomu všemu napomáhají svými finančními nástroji Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR.
Tisíce kilometrů nových vodovodů a kanalizací
Dotacemi a půjčkami přispíváme obcím z evropských i vlastních zdrojů na zajištění dodávek pitné vody. Peníze poskytujeme na výstavbu vodovodů a úpraven vody, ale i čistíren odpadních vod a kanalizací prakticky od svého vzniku. Od roku 2014 dosáhla podpora v této oblasti prostřednictvím programů spravovaných SFŽP ČR částky 16,8 miliard korun a zájem o dotační prostředky je dlouhodobě enormní.
Hledáme zdroje pitné vody
Akutní nedostatek vody pomáhají řešit další stovky milionů z rozpočtu SFŽP ČR, které posíláme do menších měst a obcí na nové zdroje pitné vody. Peníze slouží k tomu, aby starostové a vodohospodáři mohli zajistit nové průzkumné vrty nebo posílit ty stávající, a následně z nich přivést vodu lidem do domů. Peníze jsou stále k dispozici. Žádat o příspěvek až 3 miliony korun je možné až do 18. prosince tohoto roku ve výzvě č. 2/2018 z Národního programu Životní prostředí.
Ani jednu dešťovou kapku nazmar
Pomoci v boji se suchem může obcím i hospodárnější využívání dešťové vody. Aktuálně je k tomu připravena jedna miliarda korun z evropských fondů v programu nazvaném Velká Dešťovka (výzva č. 144). Díky dotační podpoře mohou starostové provést nejrůznější opatření, která zlepší klima v přehřátých ulicích, přinesou úspory pitné vody a současně sníží riziko povodní. Podporovaných řešení je celá řada, od zachytávání srážkové vody v nádržích, přes systémy na lepší zasakování vody do půdy až po vegetační střechy, povodňové parky a úpravy koryt řek. Inspiraci naleznete i v březnovém vydání časopisu Priorita, které patří celé tématu „voda“.
Učíme domácnosti používat dešťovku
Pro občany je stále otevřen populární program Dešťovka. Přispívá na zachytávání dešťové vody a její chytré využití k zalévání zahrady či ke splachování v domácnosti. Podporuje také opětovné používání přečištěné vody z pračky nebo ze sprchování, kde je úspora pitné vody a nákladů ještě vyšší. O příspěvek až 105 tisíc mohou požádat dnes i majitelé rekreačních domů, které slouží k trvalému bydlení. Užitečné informace najdete na webu www.dotacedestovka.cz.
Pomáháme přírodě udržovat vláhu v zemi
Se suchem se musí bezesporu bojovat komplexně. Dalším nezbytným krokem je postupná obnova přirozených funkcí volné krajiny, desítky let zatěžované intenzivní agrární činností. Prostředky z Operačního programu Životní prostředí proto směřují na celou škálu opatření přispívajících k zadržování vláhy v půdě, jež se nehodí k zemědělskému obdělávání. Jde o revitalizace řek a rybníků, budování tůní, obnovu mokřadů či sázení remízků na nezemědělské půdě. Finance jsou nyní k dispozici až do 8. června tohoto roku ve výzvě č. 140.
Deset milionů stromů pro budoucnost
Stromy posilují odolnost vůči změně klimatu, zadržují vodu a zlepšují klima ve městech. Získat dotaci, zasadit stromy a zapojit se tak do celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost (odkaz), může nyní prakticky každý. Až do konce srpna poskytujeme příspěvek až 250 tisíc korun na nákup sazenic listnatých stromů a následnou péči o výsadbu (výzva číslo 9/2919).
Foto: ilustrační/ redakce archiv
Komentáře