Světové metropole trápí odhozené roušky a rukavice

| zdroj: PSAS0

Světové metropole trápí odhozené roušky a rukavice

Bohužel se začíná ukazovat, že mnoho roušek končí pohozených na ulicích, u supermarketů, na parkovištích nebo i v přírodě, a to představuje nejen velké ekologické, ale i zdravotní riziko.

Likvidace masek, respirátorů a roušek vyžaduje zvýšenou opatrnost. V žádném případě by tyto ochranné pomůcky neměly končit jako volně odhozený odpad, neboť by se z nich mohl virus dále šířit. „To představuje potenciální riziko pro veřejnost, ale zejména pro všechny pracovníky komunálních a úklidových společností. Důležité je samozřejmě i ekologické hledisko – masky jsou často vyrobeny z polypropylenu a dalších plastů, které se v přírodě velice pomalu rozkládají,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Přesto se na sociálních sítích a ve světových médiích začíná objevovat čím dál více fotografií, na nichž se roušky či rukavice povalují u supermarketů, obchodů nebo večerek – zkrátka tam, kde je lidé použijí a zahodí. Přitom správné nakládání s tímto odpadem není vůbec složité. Obecně platí, že by se ochranné pomůcky měly zabalit do dvou sáčků či uzavíratelných pytlů a následně vhodit do nádoby na směsný komunální odpad. „Prosím všechny Pražany, ať se drží odpovědného nakládání s použitými ochrannými pomůckami, rouškami, ústenkami a jednorázovými rukavicemi. Nejde jen o ekologickou zátěž, ale i o vystavování vyššího rizika lidí ve vašem okolí. Za stávající situace je nejlepší, aby použité ochranné prostředky skončily v popelnici na směsný odpad, odkud poputují přímo do malešické spalovny,“ nabádá náměstek primátora Petr Hlubuček.

K tomuto nešvaru dochází v menší míře i u nás. My na něj upozorňujeme proto, abychom se nedostali do situace, která panuje v některých velkých zahraničních městech. Hodně sledovaná je například situace v Hongkongu, kde se použité ochranné pomůcky začaly hromadit na tamních plážích. V tomto metropolitním regionu se nachází 7,4 milionů obyvatel a jednorázové roušky tu používají už několik týdnů prakticky všichni. A skutečně je to znát.

Foto: ilustrační/ Pixabay