Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Světlo a tma II.

| autor: Petr Baxant, Vědecko-výzkumný pracovník ve světelné technice na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně0

Světlo a tma II.

Vliv světla na člověka je znám už desítky let. Nicméně až výzkumy z posledních deseti let jsou natolik zásadní, že odkrývají přímé souvislosti světla a hormonálních změn v tělech živočichů i rostlin, zásadní vliv na biologické rytmy v živých organizmech a narušení přirozených cyklů, které jsou geneticky zakódované po miliony let.

Rozdíl světla a tmy je určujícím faktorem pro rozpoznání aktivní a regenerační fáze denního cyklu a narušení tohoto rytmu vede k zásadním zdravotním problémům. Nejde zde sice o akutní zdravotní bezpečnost, ale dlouhodobou a chronickou. O to hůře se rozpoznávají rizika a příčiny problémů.

Ale stačí mít otevřené oči a pozornou mysl a souvislosti nám dojdou, aniž bychom potřebovali vysokoškolské vzdělání. Říkávalo se, že spát se má jít se slepicemi. Tedy i slepice věděly, kdy je ten správný čas na spaní. Nebylo to těžké, neboť stačilo zhasnout, západ Slunce to zajistil s naprostou přesností a precizností.

Díky technologiím, které tmu přemohly a zanesly světlo do ulic, však už není tak přesvědčivým argumentem, že je třeba jít spát, když je tma. Tma už prostě není a spousta lidí tuto skutečnost vnímá jako výzvu k akci - noční život začíná. Ale nejen pro lidi.



Spousta živočichů, zejména hmyzu, je doslova zmatena ze signálu, který přichází z umělých zdrojů. Má být noc a je den - kolem svítidel jsou intenzity osvětlení mnohdy přesahující polední sluneční svit!

Jasy svítidel, které díky miniaturizaci dosáhly svého historického maxima, přesahují miliony cd/m2! To jsou jasy, které se nevyskytují ani ve dne, pokud pomineme přímý pohled do Slunce. Ale ve dne máme jedno Slunce a v noci pak Sluncí tisíce, desetitisíce a jen v ČR jich budou miliony v podobě svítidel s vysokým jasem.

Pro člověka je zde akutní riziko z oslnění při přímém pohledu do svítidla, čemuž se ne vždy dá zabránit. Ale na to jsme si už tak nějak zvykli. Ne všichni, ale zdá se, jako by nám to nevadilo.

Kdo si na to ale nezvykl, je noční hmyz. Úbytek hmyzu za posledních 28 let je enormní a hovoří se až o 3/4! Asi nelze vše připsat na účet nočního svícení, ale při pohledu na poletující hmyz u svítidel v noční době, je zřejmé, že tento hmyz by jinak lítal úplně někde jinde a nejspíš by plnil svou úlohu v přírodě, kterou má předepsanou. Co způsobí taková drobnost, jako je světelný maják, kde je hmyz přitahován, těžko domyslet všechny souvislosti.

Vraťme se však i k pozitivním stránkám osvětlení. Díky němu můžeme chodit večer bez osobní lampičky a čelovky, můžeme dokonce jezdit na kole a nebo v autě a skoro nepotřebujeme světlomety. Lépe vidíme nejen vozovku, ale i přilehlé chodníky, cítíme se bezpečněji, neboť máme větší přehled. To vše je pravda a nelze ji zpochybňovat.

I lidé vyhledávali místa, kde bylo světlo, protože se tam cítili bezpečně. Bylo to však světlo ohně, který hořel na zemi v bezpečné vzdálenosti a intenzitě. Nezpůsoboval nepříjemné oslnění, dalo se do něj dokonce dlouho dívat bez nějakých problémů a dokonce navodil i takovou atmosféru, že nás příjemně unavil a nebyl problém u něj usnout.

Je toto však možné u moderních LED osvětlovacích systémů? Mnoho lidí mluví o pravém opaku!

Foto: ilustrační/ Pixabay



Máte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.



Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert