Svět se zbláznil, Kubota však nezahálí

| zdroj: Pavel Lorek, K.B.T. PROFTECH s.r.o.0

Kubota1.jpg
zdroj: Kubota

Myslím si, že současná doba není srozumitelná pro nikoho. Politici se předhání v nesmyslech, zákazníci prochází internet napříč celým světem a v dodávkách strojů a příslušenství začínají problémy. Do toho rozhodnutí EU o povinném zavedení emisní normy Stage V. Myslím si, že to na, jak říkáme v Brně, „Šaškec“, stačí. Pro nás v K.B.T. PROFTECH s.r.o. a pro naše prodejce je velkou výhodou silný partner tzv. za zády. A tím Kubota je.

Nové dimenze na trávníky

První novinkou roku 2021 je inovovaná řada profesionálních sekaček G231 a G261. Po 22 letech od zahájení koncepce žacích traktorů s integrovaným sběrem a výsypem do výšky (modely G18) provedla Kubota snad největší inovaci. Modely mají novou variabilní hydrostatickou převodovku, zvýšenou pojezdovou i pracovní rychlost na max. 19 km/hod, vyprázdnění koše za méně než 15 vteřin, které je ovládáno novým Cross control Joystickem a vybavené motory splňující Stage V. Modelů je pět se záběry sečení 1,22 a 1,37 m.

Další nový model, který bude uváděn do prodeje koncem prvního pololetí, je F 251 s čelním sečením 1,52 m a pojezdem buď 2x4, nebo 4x4. Tyto nové modely a stávající řady GR, Z, GZD, ZD splňují Stage V, ale stále nemusí být vybaveny filtrem pevných částic a Common Railem. To nás čeká u sekaček od podzimu pouze u modelu F3890. A podstatnou výhodou je, že celé stroje jsou od motorů, přes nápravy, sečení, převodovky a další výbavy kompletně Kubota.

Kubota2.jpg

Velké změny v komunálních traktorech

To u komunálních traktorů Kubota je velká obměna. V sortimentu zůstává bez změn řada B1 (od 12 do 24 HP), splňující emisní normu Stage V. V modelové řadě B2 končí modely B2311 (31 HP). Ostatní, B2201, B2231, B2261 zůstávají. Modelů je 7, převodovky mechanické 9/9, nebo 3stupňová hydrostatická převodovka a provedení ROPS nebo klimatizovaná originální kabina. Bez jakékoliv změny jsou modely BX231 a BX261 hydrostatickou převodovkou a provedení ROPS nebo kabina.

Zde ale zaběhlé modely končí. Vše další jsou nebo v následujících měsících budou novinky.

Již v nabídce jsou náhradou za model L1361 nové modely L1382 o výkonu 38HP, mechanická převodovka 8/4 nebo 3stupňový hydrostat. Modely jsou dodávány v provedení ROPS. Jsou to stále jednoduché malozemědělské traktory.

Za končící řadu ST341/371 a 401, které se doprodávají, budou začátkem druhého pololetí nové modely LX351 a LX401. Nejviditelnější změnou a výhodou oproti modelům ST jsou čtyřválcové motory Kubota. V této modelové řadě bude Kubota jedinou s takovými motory. Kabiny, převodovky, šířka a výkony hydrauliky hodně podobné modelům ST.

A nové budou všechny modely z řady L1 a L2. V řadě L1, která jsou spíš v provedení pro malozemědělce, budou modely L1452 D a Hydro a modely L1522 D a Hydro v provedení ROPS. U modelu L1522 D bude v nabídce velmi žádané provedení s kabinou Naglak. Tyto modely mají buď mechanickou převodovku 8/8, nebo 3stupňový hydrostat. Řada L2 bude mít modely L2452 D-FST 16/16 nebo Hydro Plus – šest stupňů s originální klimatizovanou kabinou Kubota. Následují modely L2522 D-FST ROPS nebo kabina Naglak, L2522 Hydro Plus s originální kabinou Kubota a vrchol nabídky Kuboty, model L2622 Hydro Plus a originální kabinou Kubota.

A co příslušenství

Každý kvalitní výrobce dodává i příslušenství, které pomáhá dalšímu využití základních modelů. Ani Kubota neprodává jen základní stroje, ale v současné době nabízí v síti prodejců široký sortiment příslušenství pro údržbu travnatých ploch, jak rotační, tak i cepákové sekačky, sekačky se sběrným košem Koala nebo Panther, různé rotavátory, rotační brány a vratné frézy, rozmetadla a kompletní výbavu pro zimní údržbu.

Kubota a Farm Solution

Traktory do vinic a sadů

Velmi důležitou a oblíbenou řadou jsou traktory pro sady a vinice s označením Narrow o výkonu 75-105 koní. Hlavním prvkem těchto „úzkých“ traktorů je systém Bi-Speed. Při zapnutí tohoto systému dochází při natočení předních kol o více než 30° automaticky ke změně převodu a ke zrychlení pohonu přední nápravy. Systém výrazně zmenšuje poloměr otáčení na měkkém povrchu. Majitelé těchto traktorů oceňují také prostornou kabinu bez středového tunelu. Rozchod předních kol je možné zúžit až na 1140 mm.

Kubota3.jpg

Zemědělské traktory a závěsná technika Kubota

Pokud hovoříme o traktorech pro standardní zemědělství, pak jako ryze zemědělské uvádí výrobce traktory modelové řady M, která zahrnuje traktory s výkonem od 60 do 175 HP s určením pro zemědělství. Jak je u Kuboty zvykem, důraz je i v této kategorii kladen na kvalitu, spolehlivost a vysokou technickou úroveň. Spojením Kuboty, systému Isobus a celého sortimentu závěsné a přípojné techniky Kubota rozšířila značka Kubota své působení i mezi zemědělskou techniku, a hlavně mezi systémy precizního zemědělství. Zákazníci tak mají od roku 2018 možnost sladit svůj oranžový traktor s pluhy, stroji na zpracování půdy, setí, ochranu a výživu rostlin či stroji sklizeň pícnin se stroji stejné barvy, ale hlavně od stejného výrobce.