Sušárna kalů vyřeší v Olomouci přísnější legislativu i zápach z polí

| autor: Hana Tomášková0

Olomouc - hlusovice-4667084_640
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Město Olomouc právě řeší výběrové řízení na dodavatele stavby sušárny kalů. Důvodem je blížící se změna legislativy i snaha zbavit se obtěžujícího zápachu z polí, kde zemědělci využívali kaly z ČOV jako hnojivo.

Sušárna kalů na Nových Sadech

Nová sušárna vznikne v areálu olomoucké čistírny odpadních vod na Nových Sadech v místě současného překladiště kalů. „Ve věci bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby,“ uvádí k současnému stavu realizace Radka Štědrá, tisková mluvčí Magistrátu města Olomouce.

Od roku 2023 se zpřísňuje legislativa

Od 1. ledna 2023 se na základě vyhlášky č. 273/2021 Sb. k zákonu o odpadech zpřísňuje limit povoleného množství mikroorganismů pro čistírenské kaly při jejich aplikaci na zemědělskou půdu.

„Kaly z ČOV nebude možné na základě platné legislativy využít v zemědělství, ke kompostovaní a v zásadě ani k rekultivaci. Důvodem je skutečnost, že tyto kaly mimo jiné obsahují kovy či chemické látky - například zbytky léků. Proto bylo nutné přistoupit k vybudování sušárny čistírenských kalů. Jako ekonomicky nejvýhodnější, a to i ve vztahu k životnímu prostředí, je jejich energetické vyžití, kdy vysušením kalu vznikne energeticky využitelný kal, který bude následně spalován v teplárně Olomouc,“ doplňuje Radka Štědrá.

Kaly jako zdroj tepla

Provozovatel tepelného hospodářství města se zavázal ke stoprocentnímu energetickému využití produkovaného sušeného kalu při výrobě tepla pro obyvatele na Olomoucku. Město tedy počítá s tím, že kaly z čistírny odpadních vod se zcela přestanou používat jako hnojivo. „Sušený kal bude spalován v teplárně Olomouc při výrobě tepla pro domácnosti, veřejný či podnikatelský sektor, kteří jsou napojeni na centrální zdroj tepla,“ upřesňuje Radka Štědrá.

Náklady na realizaci

Celkové náklady stavby by měly činit 184,7 milionu korun. Z toho se město bude podílet na investici ze tří čtvrtin. Na zbylou část, tedy 38,2 milionu korun, se bude čerpat dotace.

Zahájení stavby je plánováno na rok 2023.