Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Strategie zelené jen na papíře nestačí

| autor: Hana Tomášková0

zelená.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Titulky v médiích se zaměřují na katastrofy a krize. Energetika, válka, ekonomické aspekty i environmentální otázky spolu úzce souvisí. Snahy o zvládnutí situace jsou tak trochu krokem do neznáma. Přináší nepopulární opatření, doprovází je strach z nejistoty.

Nedostatek informací vede k obavám

Současný stav je pro řadu z nás nepřehledný. Valí se na nás spousta nových nařízení, mnoho z nich se zrodilo v Evropě za úřednickým stolem. Jak je zavést do praxe? Obstojí v reálných podmínkách a budou ku prospěchu? Dokáží je odborníci srozumitelně obhájit nebo je vykonavatelé budou vnímat jen jako další byrokracii?

Jedním z příkladů je taxonomie, která podle expertů bude hrát klíčovou roli při přidělování financí z fondů EU.

Nařízení EU o taxonomii má za cíl vytvořit přehledné prostředí pro investice do projektů ohleduplných ke klimatu. Taxonomie by měla určovat, zda daný projekt splňuje ekologická kritéria a je tedy vhodné finančně jej podpořit.

Nicméně v České republice je zatím takovéto hodnocení projektů ještě v plenkách. Není metodika, chybí jasně definovaná pravidla. Města a obce se v této souvislosti obávají prodražování projektů a mnohem náročnějších administrativních procesů. Ze Svazu měst a obcí ČR zaznívá i to, že je třeba stanovovat cíle realisticky, není vhodné předbíhat a nastavovat přísnější nařízení, než je nezbytně nutné.

Jasně komunikovaná environmentální politika

Čeká nás náročné období, kdy přijde na řadu řešení mnoha zásadních problémů. Jak hodnotit environmentální dopady u dlouhodobých projektů? V současné situaci, kdy panuje nejistota jak na politické scéně, tak i v ekonomice a energetice, je obtížné predikovat i blízkou budoucnost.

Nikdo nepopírá, že je nutné věnovat pozornost environmentální problematice. Kroky, které v této oblasti celosvětově podnikáme, nejsou dostatečně účinné. Koncepce udržitelnosti musí být ucelená s dosažitelnými výsledky. Zohlednit je třeba individuální potřeby jednotlivých regionů vzhledem k odlišnostem, ať již geografickým, národnostním či ekonomickým.

Celoevropskou strategii z malé České republiky příliš neovlivníme. Máme však dostatek odborníků, kteří propojují jednotlivé obory, vznikají nové technologie, připravují se projekty s ohledem na životní prostředí. Cesty k financování jsou. Některé, právě přes evropské fondy, je třeba jen trošku prošlapat a zjistit, že to jde. A zaměřit se na výběr realizací, které opravdu přinesou užitek.

Co zatím vázne, to je komunikace. Srozumitelná prezentace od základních požadavků, přes proces realizace až k přínosům. A hlavně nezapomínat na zpětnou vazbu z praxe.

Naše spotřeba dalece překračuje možnosti naší planety. Omezení po letech blahobytu není jednoduché. Konzumní styl je dobře rozjetý a měnit zavedené zvyky stojí úsilí. Vnější podmínky nás ke změně donutí, ať již budeme chtít či nikoli. Je tedy čas volit adaptační strategie, které mají smysl, nikoli ty, které jsou zelené pouze na papíře.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert