Správné třídění odpadu: Kam s vyjetým motorovým olejem?

| autor: Hana Tomášková0

motorka.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vyjetý motorový olej podle zákona o odpadech (§ 92) spadá do kategorie nebezpečného odpadu. Do roku 2015 bylo možné nakládat s vyjetým motorovým olejem v režimu zpětného odběru, ale to již není možné.

Nepřípustná likvidace

Do motorového oleje se během jeho využívání dostávají nečistoty a látky vznikající v důsledku spalování paliva v motorech. Je nepřijatelné vylévat olej do země, protože ohrožuje půdu i spodní vody. Stejně tak je nepřípustné lití oleje do kanalizace, což narušuje proces čištění vody a způsobuje celou řadu problémů. Vyjetý olej se nesmí použít ani jako palivo do kamen, pro spalování je třeba použít speciálně upravený olej.

Sankce za likvidaci nepřípustným způsobem

Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že nelegální nakládání s vyjetým motorovým olejem je zákonem postihováno, zejména proto, že nesprávným nakládáním může být významně ohroženo životní prostředí (voda, půda).
Dle zákona o odpadech platí povinnost použité motorové oleje ekologicky likvidovat. Jiné způsoby likvidace jsou zcela nepřípustné. Za nezákonné nakládání s nebezpečným odpadem může být uložena sankce.

Kam s vyjetým motorovým olejem

Občané

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že občané mohou tento druh odpadu bezplatně odevzdávat na sběrných dvorech. Další možností je využít pravidelného svozu nebezpečného odpadu, které organizuje obec/ město. Informace o jejich pořádání lze nalézt na webu obce/ města.

Případně je možné na likvidaci oleje poptat specializovanou firmu, ale tato služba je již zpoplatněna.

Podnikatelé

Podnikatelé a firmy musí pro likvidaci technického oleje vyhledat specializovanou firmu, která za poplatek zajistí jeho ekologickou likvidaci.