Správná likvidace vysloužilého vánočního stromku

| autor: Hana Tomášková| zdroj: PSAS0

vanocni_stromek0.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vánoční stromek nepatří do popelnice, protože zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožní její užívání. Správný postup při jeho vyhození se liší podle přístupnosti a umístění popelnic na směsný odpad.

Kompost jako ideální řešení

Pokud máte na zahradě kompost, můžete svůj odložený vánoční stromek seštěpkovat a využít zde. Nemáte-li tuto možnost, je vhodné sledovat informace o odkládání stromků ve vašem městě či obci.

Některé obce mají speciální sběrná místa pro vánoční stromečky

Některé obce organizují sběr vánočních stromků také na jimi vybraných místech v zájmu co největší čistoty veřejného prostoru. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich.

Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích, v klecích nebo pro majitele rodinných domků. Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Stromky by tak vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu.

Ve většině měst a obcí je vhodné umístit stromek vedle kontejnerových stání, kde budou následně vyzvednuty pověřenými pracovníky. Nesnažte se nacpat stromek do kontejneru. Nádobu tím zbytečně zaplníte a znemožníte ostatním naplnit ji odpadem, který do ní skutečně patří.

Dodržování harmonogramu a ohleduplnost znamená čistotu v obci

Sledováním informací o odkládání stromků a jejich respektováním zajistíte, že stromky budou včas odvezeny. Ulehčíte tak práci odpovědným pracovníkům a zamezíte nadbytečné manipulaci s tímto specifickým druhem odpadu.