Správa a údržba veřejné zeleně

| autor: Hana Tomášková0

travnik7.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Zeleň ve městech a obcích má svou nezastupitelnou úlohu. Vzrostlá vegetace se podílí na ochlazování a zvlhčování prostor. Stromy fungují jako klimatizační jednotky veřejných prostranství. Zeleň zamezuje prašnosti, rozvíjí biodiverzitu, a kromě mnoha dalších funkcí plní estetickou a relaxační úlohu v životě obyvatel.

Veřejná zeleň

Veřejná zeleň zahrnuje veškeré zelené plochy, nacházející se v intravilánu i extravilánu obce, které nejsou v soukromém vlastnictví.

Zeleň v intravilánu

Zeleň v intravilánu tvoří vegetace v zastavěných částech obce, tedy jde o zahrady, trávníky, záhony podél chodníků, parky apod.

Zeleň v extravilánu

Jde o veškerou zeleň nacházející se mimo zastavěné oblasti obce, tedy např. louky, lesy, pastviny, pole, mokřady, zeleň okolo vodních toků apod.

Správa zeleně

Správa zeleně by měla zahrnovat:

• Pasport zeleně
  • Dendrologický průzkum s návrhem pěstebních opatření
  • Územní studie rozvoje systému zeleně/ generel zeleně
  • Plán péče o veřejnou zeleň

Pasport zeleně

Pasport zeleně poskytuje přehlednou evidenci jednotlivých prvků zeleně (stromy, keře, trávníky, květinové loučky apod.). Může obsahovat také taxon, dendrometrické údaje a arboristické posouzení. Cílem pasportizace zeleně je evidence umožňující celkový přehled, možnost plánovat údržbu zeleně a zajistit ekologický i ekonomický aspekt této oblasti.

Údržba zeleně

Udržování zeleně zahrnuje úkony jako je revitalizace trávníků, řez stromů, keřů a tvarování živých plotů, sekání trávy, zalévání, hnojení, odstraňování plevele, úpravu kyselosti půdy, sběr listí apod.

logo_Itec.pdf

"Při správné péči o veřejnou zeleň oceníte vhodnou komunální techniku.“

Při pravidelné údržbě zeleně je třeba věnovat velkou péči vzrostlým stromům. Je nutné zajistit pravidelnou dendrologickou kontrolu, ideálně jednou do roka až dvou let.

Správné hospodaření s vodou

V souvislosti s péčí o zeleň je nutné zohlednit také správné hospodaření s vodou. Zadržování vody podporují například projekty revitalizaci rybníků, tůní, mokřadů či meandrů.

K dostupnějším technikám patří omezené sekání zelených ploch, mozaikové sečení, výsadba květnatých luk, využívání závlahových technologií (vaky, kořenové boxy).

Význam veřejné zeleně

• Zlepšení kvality vzduchu - vázání oxidu uhličitého, produkce kyslíku
  • Zamezení prašnosti
  • Omezení hluku