Společnost z Rosic porušila zákon o odpadech. Dostala pokutu

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Společnost z Rosic porušila zákon o odpadech. Dostala pokutu

Firma minimálně od roku 2015 do února 2019 prováděla na pozemcích v k. ú. Heřmanův Městec terénní úpravy stavebními a demoličními odpady různého charakteru a také tisíci tunami odpadní výkopové zeminy, bez jakékoliv znalosti jejich kvality. Pozemky k tomu ale nebyly určeny.

„Zahájení kontroly předcházelo inspekční šetření a proběhlo také jednání na Stavebním úřadu Heřmanův Městec, kde jsme zjistili, že záměrem obviněného bylo vybudovat na pozemcích čerpací stanici. Poté jsme zahájili s firmou kontrolu.

Podle informací jejích zástupců pocházel odpad z demolic staveb, který navážely různé nespecifikované subjekty. Firma nepředložila žádné dokumenty, k protokolu se nevyjádřila a nepodala ani žádné námitky,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

S odpady lze podle zákona nakládat pouze v zařízeních, která jsou k tomu určena. Nesmí být při tom ohroženo lidské zdraví ani ohrožováno nebo poškozováno životní prostředí a nesmějí být překročeny limity znečišťování stanovené zvláštními právními předpisy.

Při stanovení výše pokuty vycházeli inspektoři mj. také z délky protiprávního jednání. Podle leteckých snímků bylo na daném pozemku s odpady a zeminou nakládáno výše popsaným způsobem zhruba od roku 2015.

Uložená pokuta je od 26. listopadu 2019 pravomocná.

Foto: ČIŽP