Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Speciální příloha Kopřivnických novin poradí s tříděním odpadů

| zdroj: Kopřivnice0

writing-hand-man-read-glass-boy-722780-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

V třídění odpadu patří Kopřivnice mezi nejlepší města v kraji. Díky tomu se zatím daří splňovat přísné limity pro ukládání odpadu na skládku a nebylo třeba zvyšovat poplatek za odpady. Tlak na města však neustále sílí, limity se zpřísňují a náklady rostou. Město chce třídit ještě víc, a proto přikládá ke Kopřivnickým novinám odpadovou přílohu, která má občanům s tříděním poradit.

Legislativa České republiky v oblasti komunálních odpadů prošla v posledních letech významnými změnami - zesílil tlak na třídění odpadu a zpřísnila se pravidla pro skládkování využitelného odpadu, které už v roce 2030 nebude možné. Proto poplatky za uložení odpadu na skládku každoročně výrazně rostou, a pokud obce po roce 2025 nesplní limit 160 kg směsného komunálního odpadu na občana, zvýší se jim až dvojnásobně! V roce 2024 uložila Kopřivnice na skládku zhruba 180 kilo odpadu na jednoho obyvatele, tedy 20 kilogramů nad letošní limit.

Vloni se Kopřivnice umístila na krásném 3. místě v množství vytříděného odpadu v kategorii měst nad 20 tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje. „Děkujeme všem, kdo poctivě třídí. Hlavně díky tomu se daří držet náklady na příznivé úrovni a místní poplatek za odpady nebylo nutné navyšovat. Z rozboru obsahu popelnic a kontejnerů na směsný odpad však vyplynulo, že se dá vytřídit ještě 70 %. Každý Kopřivničan tedy může vytřídit ještě 126 kg odpadu za rok. Proto doufáme, že letos se nám podaří ke třídění motivovat také další občany. Za tímto účelem jsme připravili speciální odpadovou přílohu Kopřivnických novin, která s tříděním poradí,“ řekl místostarosta Stanislav Šimíček, jenž má na starost oblast životního prostředí.

„Systém sběru a nakládání s komunálním odpadem je v Kopřivnici velmi propracovaný, ale o některých možnostech lidé moc nevědí. Odpadová příloha obsahuje informace, co všechno lze v Kopřivnici třídit, jak funguje sběrný dvůr, re-use centrum či kompostárna. Nechybí ani harmonogramy jednotlivých svozů,“ uvedla Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí. Ta zároveň upozornila na zajímavou novinku: „Informace o svozech bioodpadu a plastů i papírů v rámci systému door-to-door mohou lidé dostávat přímo do svých chytrých telefonů – stačí se zaregistrovat v aplikaci Munipolis a uvést svou ulici. Lidé pak nemusí na termíny myslet, protože večer před svozem jim přijde zpráva, aby nezapomněli přistavit sběrné nádoby pro svozovou techniku.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva
Bert