Spalovna nebezpečných odpadů u Pardubic čeká na posudek ze strany MŽP

| zdroj: Pardubice0

zdroj: Pardubice

Městu Pardubice se podařilo posbírat přes 10 000 fyzických a celkem 800 elektronických podpisů, které vyjadřují odpor obyvatel k obnovení provozu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Petice už dorazila do Senátu.

„Máme za sebou již několik veřejných projednání, máme řadu pádných argumentů, proč obnovení provozu spalovny výslovně odmítáme. Zástupci z řad Ministerstva životního prostředí i společnosti AVE CZ tyto argumenty slyšeli jak od nás, tak i přímo od obyvatel Pardubic a okolních obcí, kteří se dle mého oprávněně bojí toho, že by obnovený provoz výrazným způsobem negativně ovlivnil životní prostředí v okolí jejich domovů. Senátu jsme předali nejen fyzickou podobu petice, ale také vytištěnou elektronickou verzi,“ nechal se slyšet primátor Jan Nadrchal.

Pardubice a další obce řeší problém spalovny od roku 2007. Radnice několikrát využila svého práva a zaslala v řádném termínu na Ministerstvo životního prostředí několik podstatných připomínek, které zástupci města zmínili rovněž na posledním veřejném projednání, které se konalo v listopadu 2022 v Ideonu. Jak sám primátor v rámci tohoto setkání uvedl, stávající budova není nic víc než ruina, z pohledu města by se tedy v případě jejího znovuzprovoznění nejednalo o modernizaci, ale o novostavbu.

Ministerstvo životního prostředí má na základě listopadového veřejného projednání vyhodnotit všechny získané podklady – zpracovanou dokumentaci vlivu na životní prostředí, vyjádření dotčených orgánů státní správy a dotčených obcí, mezi nimi i města Pardubice, připomínky přednesené na veřejném projednání a nezávislého oponentního posudku a následně vydat závazné stanovisko, zda je stavba z hlediska vlivu na životní prostředí přípustná, či nikoliv. „Uvidíme, jaký bude nakonec výsledný verdikt, ale stále věříme, že ministerstvo nebude brát naše argumenty i hlas veřejnosti na lehkou váhu. Přeci jen zde jde o zdraví lidí a naše připomínky k přepracované dokumentaci jasně dokazují, že spuštění spalovny bude mít zásadní vliv na životní prostředí. Jak jsme již zmiňovali i na veřejném projednání, řada vlivů, včetně synergických a kumulativních vlivů dalších záměrů v průmyslové lokalitě Semtín, nebyla dostatečně vyhodnocena, nemluvě o tom, že dle našich závěrů chybí také dostatečné vyhodnocení skladu odpadů ve spalovně, vlivu na významný krajinný prvek a vyhodnocena nebyla ani kvalita podzemní vody,“ dodává náměstkyně pro životní prostředí Jiřina Klčová, která spolu s primátorem jela osobně podpisy do Senátu předat.

Rozsah modernizace spalovny, která by měla ročně zpracovávat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu, má přitom zahrnovat výstavbu nové provozně administrativní budovy s laboratoří na analýzy přijímaných odpadů, modernizaci příjmu odpadů zahrnující rekonstrukci příjmu kapalných odpadů, sanaci bunkru na pevné odpady, součástí projektu jsou také stavební úpravy svozové a provozní budovy, výstavba nové rotační pece a parního kotle a řada dalších úprav. Dokumentace k záměru modernizace spalovny přitom byla již několikrát vrácena s možností upravit stávající podobu podkladů.