Solární powerbanky, řešitelé plýtvání hliníkem, inovátoři zelených střech... To je ENERSOL

| zdroj: Kraj Vysočina0

Mezi letošními postupujícími jsou autoři solární powerbanky, řešitelé plýtvání hliníkem, inovátoři zelených střech nebo autor originální únikové hry. „Je umění během sedmi minut odprezentovat měsíce práce v laboratořích nebo v terénu. Ve všech čtrnácti případech jsem byla mile překvapena praktičností zvolených témat a profesionálním vystupováním mladých badatelů,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.

V kategorii Enersol a praxe se stal vítězem Jan Vondráček ze SŠS Třebíč s prací Stavebnictví a termografie. S ním do celostátního kola postupují Pham Mai Phuong (ve spolupráci s M. Literou a F. Fialou) ze SPŠ a SOU Pelhřimov s prací Monitoring kvality ovzduší uvnitř budovy, Vojtěch Hromádka s Jiřím Chládkem ze SPŠ Třebíč s originální Solární powerbankou a Radim Lemfeld z VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou s tématem Plýtvání hliníkem.

První místo v kategorii Enersol a inovace obsadili David Novák ze SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně se zajímavou prací Inovace zelených střech s využitím dešťové vody a Patrície Nejedlá, žákyně SPŠ Třebíč, která prezentovala práci Školní hygiena.

V kategorii Enersol a popularizace bude reprezentovat Kraj Vysočina na národním kole, které se bude konat 19. a 20. března 2019 v Hradci Králové, žák OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava Jakub Benda s prací Dnes ještě unikneme. Jakub úspěšně reprezentoval Kraj Vysočina s edukativním projektem u v loňském roce, kdy si v celostátním kole sáhl na zlato. „Loni jsem představil svou výpravu za vodními zdroji, což byl fajn projekt pro základní školy, děti to bavilo a měly chuť si hru vyzkoušet. Se současnou únikovkou už mám také skvělé zkušenosti, hra žáky baví a rozvíjí jejich představivost a logické myšlení,“ říká Jakub.

Krajské kolo ENERSOLu se konalo tradičně v sídle Kraje Vysočina 14. února 2020 pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina  Jiřího Běhounka a za účasti senátora Miloše Vystrčila, radní kraje Jany Fialové a dalších hostů včetně zástupců firem.

Foto: zdroj Kraj Vysočina