Společným zájmem zemědělců a obcí je udržení života na venkově. Jejich spolupráce dává smysl nejen v zaměstnanosti, podpoře kulturního života, ale také v energetice.
Proto se Agrární komora ČR zapojila společně s dalšími partnery včetně Sdružení místních samospráv ČR do projektu Soběstačná obec 2030. Jak může vzájemná spolupráce vypadat a co má šanci přinést, shrnuje prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Proč se Agrární komora ČR zapojila do spolupráce na projektu Soběstačná obec 2030?
Zemědělci jsou odnepaměti neodmyslitelnou součástí komunity v rámci obcí. Vítáme proto další možnosti spolupráce mezi zemědělci a místními občany, které budou ku prospěchu všem a posílí vztahy. Projekty jako Soběstačná obec 2030 mají jednoznačně naši podporu. Považujeme je za důležité pro udržení života na venkově a zlepšení jeho kvality.
Jaké hlavní přínosy očekáváte od spolupráce mezi obcemi a zemědělskými subjekty?
Cílem projektu Soběstačná obec 2030 je především najít synergie v oblasti místní energetiky. Zvyšování nákladů na energie se samozřejmě citelně dotklo také zemědělců a o to více podporují řešení v podobě obnovitelných zdrojů energie a zvyšování vlastní energetické soběstačnosti. Totéž platí také pro obce. Proto věřím, že si vzájemně mohou v lecčems vypomoci právě zde.
Jak si představujete zapojení zemědělských podniků do realizace energeticky soběstačných a udržitelných obcí?
Zemědělci například umisťují v maximální možné míře fotovoltaické panely na střechy zemědělských budov nebo na pozemky s nízkým hospodářským využitím, což považujeme za trend správným směrem. Řada z nich získává energii také prostřednictvím bioplynových stanic, v nichž upotřebí produkci ze zemědělské prvovýroby a jejího zpracování nebo také odpady z potravinářské výroby. Ne vždy ale mají možnost a kapacitu spotřebovat veškerou vyrobenou energii a vznikají přebytky, které by mohl v dané chvíli efektivně využít nějaký subjekt podporovaný obcí. V mnoha místech republiky už taková spolupráce existuje, vznikla spontánně a může tak být vhodnou inspirací pro další lokality.
Vidíte tedy konkrétní příležitosti pro využití přebytků obnovitelných zdrojů energie ze zemědělských provozů ve prospěch obcí?
Umíme si představit využití přebytků energie, ať již z fotovoltaiky, nebo bioplynek, například v provozu školek, škol, ordinací či jiných místních služeb, bytových domů apod. Ostatně tato spolupráce už mnohde funguje a jsou s ní dobré zkušenosti. Jako další se nabízí třeba veřejné osvětlení nebo dobíjecí stanice pro elektromobily.
Celý rozhovor s panem Doležalem si můžete pročíst v únorovém vydání zpravodaje SMSka. Celé číslo si přečtete v elektronické podobě zde. Archiv s předchozími vydáními si otevřete zde.
Lillian Queen - lillianq42@gmail.com 2.3.2025 0:12
FINALLY I GOT MY LOST BITCOIN BACK ALL THANKS TO // THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT I am out here to spread this good news to the entire world on how THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT and his terams help me in recovering my lost Bitcoin. I never thought I could get scammed of my Bitcoin , I never knew these investments were fake. I was depressed and in anger but all thanks to THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT for the help and professional service offered to me in my time of need. I invested $1.3 million in a cryptocurrency platform and found out it was a scam and I had no idea how to get my money back until I contacted THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT To anyone out there seeking to recover any lost bitcoin from cryptocurrency forms of online scams or wallet hackers , I recommend THE HACK ANGELS RECOVERY EXPERT they specialize in recovery of lost funds. CONTACT DETAILS; WhatsApp +1(520)200-2320 or shoot them an email at support@thehackangels.com They also have a great website at www.thehackangels.com