Snížení DPH mění od 1. května výši vodného a stočného

| zdroj: SmVaK Ostrava0

Snížení DPH mění od 1. května výši vodného a stočného

Novela zákona o DPH přeřazuje úpravu a rozvod vody prostřednictvím sítí a také odvádění a čištění odpadní vody včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi z první snížené sazby daně do druhé, tedy z 15 % na 10 %.

Nová cena za odběr pitné vody (vodné) pro zákazníky na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku bude činit 45,21 korun za metr krychlový včetně 10% DPH, cena za odvádění a čištění odpadních vod (stočné) bude nově 40,16 korun včetně DPH. U vodného představuje snížení oproti současné výši 2,06 koruny, u stočného 1,83 koruny. Souhrnně jde o pokles o 3,89 koruny včetně 10% DPH.
Souhrnně činí nové vodné a stočné 85,37 korun, včetně 10% DPH.
Reflektujeme změnu legislativního prostředí od prvního května a v dané souvislosti upravujeme výslednou úroveň solidární ceny vodného a stočného pro region, kde působíme. Logicky se také mění sazby pro oblasti, kde provozujeme vodárenskou infrastrukturu, která není v našem majetku, na základě smluvních vztahů. Naše politika udržuje dlouhodobě výši vodného a stočného několik korun pod celorepublikovým průměrem. Cílem je nadále poskytovat našim zákazníkům vysoce kvalitní služby v požadovaném rozsahu za přiměřené ceny,“ říká generální ředitel společnosti SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Foto: ilustrační/ pixabay