Sněmovna schválila novou odpadovou legislativu s účinností od ledna 2021

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna0

zákon.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Na 72. schůzi Poslanecké sněmovny byly 1. 12. 2020 projednány návrhy nové odpadové legislativy. Roční odklad účinnosti zákonů neprošel. Návrh zákonů bude předložen k podpisu prezidentu republiky.

Kolaps odpadového hospodářství nehrozí

„Jsme přesvědčeni, že nenastane v žádném případě žádný kolaps v odpadovém hospodářství, jak někteří straší. Nebudou odklizeny, resp. nezmizí žluté kontejnery z našich ulic, jak se objevily samozřejmě některé poplašné zprávy. Já to trošku beru tak, že to lobby proskládkové, kterým tam vadí některé věci, například to, že se nově zbytky po třídění nebudou moci skládkovat, ale budou se muset využívat jiným způsobem, tak se ještě na poslední chvíli snaží posunout účinnost o rok v nějaké víře, že by se to třeba mohlo úplně ztratit,“ uvedl ve svém projevu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Transpoziční lhůty i nutný odklon od skládkování

„Posunutí účinnosti o rok samo o sobě je zásadním problémem pro Ministerstvo životního prostředí z několika důvodů. Zaprvé z důvodu toho, že bychom nesplnili, resp. dostali bychom se do zásadních problémů z hlediska transpozičních lhůt, protože ta transpozice už měla proběhnout v červenci letošního roku.," sdělil Richard Brabec s tím, že posunutí transpozice na 1. leden 2022 by z hlediska účinnosti znamenalo zásadní problém vzhledem k dohodám uzavřeným s Evropskou komisí.

„Druhý problém je samozřejmě ten, že bychom o rok posunuli celou řadu velmi konkrétních předností, které ten zákon má z hlediska správné cesty a odklonu od skládkování. Možná že jste před několika dny zaregistrovali poslední čísla. Stále významně ještě Česká republika skládkuje odpady. A ten posun by se opět opozdil, protože by tam nenajela třídící sleva, nenajel by tam nárůst skládkovacího poplatku atd.,“ upozornil Richard Brabec.

Roční příprava na fungování zákonů

„Legisvakanční lhůta je krátká, protože ten zákon by měl platit účinností od 1. ledna 2021, ale v přechodných ustanoveních je celá řada konkrétních věcí, kde je možno se ještě celý příští rok připravovat na to, jak ty zákony začnou fungovat,“ řekl Richard Brabec.

Stenografický zápis 72. schůze, 1. prosince 2020 najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.