SmVaK: 888 milionů korun do vodárenské infrastruktury v roce 2020

| zdroj: Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava0

SmVaK: 888 milionů korun do vodárenské infrastruktury v roce 2020

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investují v příštím roce do obnovy, modernizace a rozvoje úpraven pitné vody, vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod nejvíce prostředků v historii.

Téměř 280 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 258 milionů do vodovodních sítí a téměř 130 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

„Náš investiční plán počítá v následujících letech s dalším navyšováním prostředků do obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury. Za posledních deset let jsme investovali 5,35 miliardy korun a další nemalé prostředky směřovaly do oprav.

Například v roce 2020 počítáme s opravami za 205 milionů korun, letos očekáváme opravy za 171 milionů korun. Celkem tedy do infrastruktury v roce 2020 poputuje 888 milionů korun. V dlouhodobějším výhledu počítáme s kontinuálním nárůstem investic až na 850 milionů korun v roce 2025,“ říká generální ředitel společnosti SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Nejvýznamnějšími investicemi do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody – Ostravského oblastního vodovodu – bude dokončení modernizace strojně-technologického zařízení největší beskydské úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a pokračování rekonstrukce přivaděče Chlebovice – Staříč – Bělá.

Stavba na úpravně vody si vyžádá celkem 125 milionů korun, v roce 2020 půjde o více než 35 milionů na její finalizaci. V případě přivaděče se pak jedná celkově o 145 milionů, přičemž pro rok 2020 je vyčleněno 39 milionů korun.

Za více než 11,5 milionů korun bude například modernizován historický vodojem v kopřivnické části Mniší. Zahájena bude také rekonstrukce úpravny vody v Odrách, která si v průběhu dvou let celkem vyžádá více než 21 milionů korun.

Významně investovat budeme také do vodovodních sítí ve větších sídlech – centrech jednotlivých mikroregionů, ale i menších obcích v kraji. Dokončíme modernizaci vodovodu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí za více než 15 milionů korun, za více než 14 milionů vyměníme vodovodní řad ve frýdecko-místeckých částech Chlebovice a Lysůvky.

Výměna významných vodovodních řadů proběhne například také v Bohumíně – Záblatí nebo Karviné – Fryštátě, kde si stavby vyžádají 12 a 14 milionů korun. Hned, jak to počasí dovolí, začneme z významnou investicí do vodovodu za více než 12 milionů korun v Kružberku,“ dokládá na příkladech technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý.

Vodovodní řady se budou modernizovat a měnit například také v Nové Jičíně, Opavě, Vítkově, Příboře, Ženklavě, Havířově, Dětmarovicích, Vratimově, Frýdku-Místku, Vřesině a řadě dalších měst a obcí.
Sanací projde také řada vodojemů.

V oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod budou pokračovat jako investičně nejnáročnější likvidace kanalizačních výustí v Petřvaldu a Doubravě. Obě stavby, které byly zahájeny v roce 2019, vyjdou dohromady na více než 70 milionů korun. V roce 2020 půjde na jejich dokončení zhruba 41 milionů korun.

Pokračovat bude také devadesátimilionová investice do komplexního odkanalizování a vybudování čistírny odpadních vod v Dobroslavicích nad Hlučínským jezerem. V roce 2020 bude směřovat na dokončení stavby více než 27 milionů korun.

Významné investice budou alokovány také do kanalizačních sítí. Za 22 milionů korun bude zkapacitněna kanalizační stoka v Hukvaldské ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí. Více než 17 milionů korun je připraveno pro rekonstrukci kanalizačního sběru v Karviné - Fryštátu, za 10 milionů bude rekonstruována stoka v Hornické ulici v Těrlicku. Zahájeny budou například také intenzifikace čistírny odpadních vod v Bílovci nebo výstavba dosazovací nádrže v čistírně odpadních vod v Kopřivnici.

Foto: SmVaK