Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Skleněný obal místo plastového? Ano, ale vratný

| zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně Eurocomm-PR Praha0

Skleněný obal místo plastového? Ano, ale vratný
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Roční produkce skleněných obalů v Evropě se jen mezi léty 2012 a 2017 zvýšila o 8,3 %. Stále více lidí kupuje vědomě skleněné lahve s cílem vyhnout se plastu. Co ale často nevědí je fakt, že skleněné lahve jsou ekologické pouze, když jsou vratné. Výroba skleněných lahví je totiž příliš náročná na přírodní zdroje na to, aby lahve po jednom použití končily v odpadu. Naproti tomu vratné lahve, které mohou být naplněny opakovaně, jsou tou správnou alternativou, která je šetrná k životnímu prostředí.

Sklenici nevyhodíme, lahev ano

Sklo je vysoce kvalitním obalovým materiálem, který se těší velké oblibě. A právě u  mnoha nápojů je skleněný obal jasným trendem. Bohužel se však často jedná o lahve na jedno použití. Například třetinkové lahve s nápoji jsou velmi rozšířené, přesto se neshodují s přirozenou logikou vyhazování. „Nikoho by nenapadlo vyhodit sklenici nebo půllitr po prvním použití. To by bylo velké plýtvání přírodními zdroji. V případě skleněné lahve se přitom jedná o to samé, my jsme si však již zvykli na to, že ji jednoduše vyhodíme“, vysvětluje Sabine Seidl z vídeňské Poradny v oblasti životního prostředí.

Výroba jedné skleněné lahve je spojena s velkým množstvím vyprodukované energie a spotřebou přírodních zdrojů. Podle typu lahve ji lze však znovu naplnit zhruba dvacetkrát až padesátkrát a tím nahradit lahev jednorázovou. A právě jen v tomto případě má skleněná lahev smysl.

Ekologické bilance: jednorázovému sklu odzvonilo

Ve všech zveřejněných ekologických bilancích, které porovnávaly jednorázové sklo se sklem na opakované použití, byl výsledek jasný: vratné sklo je v celkových číslech šetrnější k životnímu prostředí než to jednorázové. Důležitý faktorem negativních dopadů skla na jedno použití je jednoznačně vysoká spotřeba energie při výrobě lahví: pro roztavení skla je zapotřebí až 1 600 °C. V systému jednorázových lahví dochází k této energetické náročnosti při výrobě každé lahve pro každý nápoj. Samozřejmě i mytí vratných lahví je spojeno se spotřebou energie, vody a čisticích prostředků. Ale i tyto aspekty jsou v každé ekologické bilanci zohledněny. Navíc i sklo na jedno použití musí být před roztavením vyčištěno, vytříděno a rozdrceno. Stejné je to i s převozem, který bývá často zmiňovaným argumentem proti vratným lahvím. I každá lahev na jedno použití se musí ale převézt ze sklárny k výrobci nápojů a každá vypitá lahev putuje z popelnice na sklo do skláren.

Vratné lahve for future!

Že vratné skleněné lahve jsou řešením pro budoucnost, ukazuje i klimatická bilance. Jednorázové lahve jsou v závislosti na zkoumaných scénářích zhruba třikrát až pětkrát škodlivější pro životní prostředí, než jsou lahve vratné.

Foto: Vetropack

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ