Občas se objevují laické názory, že při separaci silně znečištěné obaly nevadí. Mastné papírové tácky či kartony od pizzy ale není možné dále recyklovat. Zbytky jídel znehodnotí ostatní vytříděné suroviny. Informaci, kam třídit použité obaly, zjistíme podle recyklačních symbolů. Navíc je však třeba sledovat i stav jejich znečištění.
Znečištěné obaly znehodnotí další recyklovatelný materiál
„Například nedojedené jídlo v jednorázové polystyrenové krabičce se ve svozovém voze rozdrtí včetně svého obsahu, znečistí zbytek odpadu a znemožní jeho recyklaci. Tekutiny zase mohou poškodit techniku. Mastný papír jako například krabice od pizzy je pak pro recyklaci zcela nevhodný a měl by také skončit ve spalovně,“ upozorňuje na úskalí nesprávného třídění odpadů Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí společnosti Pražské služby, a. s.
Tato městská společnost sváží tříděný odpad – papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kompostovatelný bioodpad, gastroodpad i směsný komunální odpad.
„Na třídicí lince samozřejmě dojde k vytřídění nevhodných částí odpadu, nicméně proč riskovat znečištění zbytku papíru nebo plastu v popelnici, když tomu lze takto předejít a nedávat to tam vůbec,“ argumentuje Alexand Komarnický.
Obaly od jogurtů, nanuků či krémů se třídí, musí být prázdné
Obaly není třeba vymývat. Obsah je ale nutné co nejvíce vyprázdnit. Šetříte tak svou peněženku a napomáháte následné recyklaci.
Sledujte symboly na obalech. Usnadní vám orientaci, kam je po použití vyhodit. Pozor na vícesložkové (kompozitní) materiály. Jsou označeny symbolem C a kromě nápojových kartonů patří do směsného komunálního odpadu.
ZEVO jako koncové zařízení pro směsný komunální odpad
„Plasty od průmyslových olejů, barev, ředidel, aj. doporučujeme odvézt na sběrný dvůr, plasty od jedlých olejů hodit do černé popelnice. Její obsah totiž neskončí na skládce, ale v ZEVO Malešice, kde z ní vznikne elektřina a teplo pro zhruba 20 000 pražských domácností,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí.
ZEVO Malešice slouží z 95 % jako koncové zařízení pro likvidaci všech směsných komunálních odpadů, které se v Praze za rok vyprodukují. Jedná se pouze o odpady kategorie „O“ (odpady ne nebezpečné).
V ZEVO Malešice již nedochází k žádnému přetřiďování, ale odpady jsou po promíchání v bunkru (zásobník odpadů) rovnou přikládány do kotle. Jedinou úpravou je úprava rozměrová – objemné odpady jsou stříhány na nůžkách, popřípadě drceny na drtiči odpadů.
Gastroodpad končí v bioplynové stanici
Jedná se o biologicky rozložitelný odpad rostlinného a živočišného původu. Využívá se jako surovina pro výrobu bioplynu. Z jedné tuny gastroodpadu lze získat asi 381 kWh elektřiny, se kterou průměrná domácnost vystačí na necelé dva měsíce. Při zpracování gastroodpadu dále vzniká digestát, který používají zemědělci jako hnojivo.
Do nádoby na gastroodpad patří:
- Odpady ze stravovacích zařízení
- Masné a mléčné primární produkty, živočišné materiály
- Ovoce, zelenina, pečivo, masné a mléčné výrobky
- Tukové lapoly a jiné kapalné odpady živočišného původu
- Potraviny s prošlou záruční lhůtou
Tyto potraviny mohou obsahovat příměs obalů, sáčků a fólií. tácků, kelímků, plastových příborů, dřevěných špejlí, provázků a jiné.
„Do budoucna chce město dále využívat kuchyňské zbytky z domácností pro bioplynové stanice, které je přemění na biometan. Ten je pak možné využít jako palivo pro naši techniku, městské autobusy nebo jiná vozidla,“ uzavírá Komarnický.
Komentáře