Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Sdílením zkušeností k úspěšnému sdílení energie: Platforma Zakládání energetických společenství propojuje pilotní projekty

| zdroj: MŽP0

solar-4808172_640
zdroj: pixabay

Jak nastavit ekonomiku sdílení elektřiny? Jak společenství spravovat, a který software je k tomu nejvhodnější? Co dělat s tím, když obchodník s elektřinou chce sdílení penalizovat? To jsou jedny z klíčových otázek, které aktuálně řeší vznikající energetická společenství po celé České republice. Odpovědi na ně pomáhá hledat Platforma zakládání energetických společenství, která vznikla s podporou Ministerstva životního prostředí (MŽP) a propojuje úspěšné žadatele z výzvy Národního plánu obnovy.

Na osobním setkání s ministrem Petrem Hladíkem se zástupci těchto projektů sešli, aby sdíleli své zkušenosti, navázali spolupráci a společně hledali cesty, jak posunout komunitní energetiku vpřed. Díky interaktivním diskuzím v rámci regionálních i tematických skupin účastníci nejen získali užitečné poznatky, ale také si odnesli konkrétní kontakty a nové možnosti spolupráce. Témata zahrnovala spolupráci s dodavateli podkladových studií, pilotní provoz v rámci aktivního zákazníka, ekonomiku sdílení elektřiny či podporu ze strany samospráv.

„Některé týmy už řeší první sdílené kilowatthodiny mezi členy společenství, jiné hledají optimální model financování a správu provozu. Výzvy se liší podle velikosti projektů i lokality, kde vznikají – od městských energetických družstev až po komunitní projekty v malých obcích. Sdílení zkušeností je klíčové pro úspěch těchto různorodých pilotů komunitní energetiky. Vidíme, že se daří vytvářet síť odborníků a projektů, které se mohou navzájem inspirovat a pomáhat si. To je přesně ta synergie, kterou chceme,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Díky Platformě se daří propojovat různé projekty ze všech koutů České republiky, které mají podobné i velmi specifické problémy. Od Šumavy po Stolové hory a od Bíliny po Jablunkovsko energetická společenství řeší, jak nastavit ekonomiku, výběr software pro sdílení nebo jaký obchodník je nebude za sdílení penalizovat. Odpovědi na tyto a další otázky přispívají k vytváření komplexního know-how o realizaci i provozu energetických společenství, které pomůže i dalším projektům komunitní energetiky,” doplnil Áron Tkadleček, vedoucí projektové pracovní skupiny UKEN a expert na komunitní energetiku Hnutí DUHA.

„Úspěšně jsme zvládli porodní problémy, jednotlivá společenství se pomalu pouští do sdílení a my až nyní vidíme, jak obrovskou výzvu představuje zapojení tisíců členů do společenství. Tito budoucí členové většinou neznají detaily ani legislativní, ani technické. O to větší nasazení musí průkopníci – zakladatelé vynaložit, aby své komunity rozpohybovaly. Na suchu se nikdo plavat nenaučí, teprve reálné sdílení nám postupně ukazuje, na čem ještě musíme zapracovat, a to včetně dalších úprav zákonů a dotačních výzev, které často omezují žadatele v možnosti sdílet vyrobenou elektřinu,” vyhodnotil začátky energetických společenství Jiří Krist, předseda Národního centra podpory energetických komunit.

O Platformě Zakládání energetických společenství

Platforma funguje od podzimu 2024 a podporuje spolupráci mezi projekty podpořenými ve výzvě Národního plánu obnovy č. 7/2023 Podpora zakládání energetických společenství. Ministerstvo životního prostředí zatím podpořilo 53 projektů celkovou dotací o výši 98,15 milionů korun a 3 projekty ještě čekají na rozhodnutí o poskytnutí dotace. Platformy se účastní zástupci podpořených projektů, MŽP, Státní fond životního prostředí, Energetický regulační úřad, Unie komunitní energetiky a Národní centrum podpory energetických komunit.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva