S příchodem jara přichází také Čistá Vysočina

| zdroj: Kraj Vysočina0

S příchodem jara přichází také Čistá Vysočina

Letos v tomto termínu vyrazí na úklid přírody rekordních 23 500 účastníků (asi o 1 500 více než v posledních letech) z více než 600 skupin a organizací, aby společně odlehčili přírodě od odpadků, které zde zanechali bezohlední řidiči a nejen ti. Díky jejich nadšení a angažovanosti budeme mít všichni hezčí Velikonoční pondělí. „Prosíme proto všechny řidiče, pokud uvidíte někoho z nich, snižte svoji rychlost a buďte ohleduplní,“ říká radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.

V roce 2018 se podařilo sesbírat více než 73 tun odpadků. V posledních letech se objem sesbíraného odpadu snižuje, což je určitě pozitivní. „Oproti minulým ročníkům se zapojí více soukromých subjektů a firem. Vzrůstá rovněž zájem ze strany fyzických osob – jednotlivců i skupin. Nejpočetnější ze skupin přihlášených jsou obce, města a městyse, kterých se přihlásilo přes 200,“ doplňuje Martin Hyský, v jehož gesci je také projekt Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21. Silnou skupinou jsou také různé druhy spolků, jako jsou sdružení dobrovolných hasičů, myslivecká sdružení, kluby českých turistů, sportovní kluby, sousedské a okrašlovací spolky, místní organizace politických stran a další. Tradičně se zapojují školy – MŠ, ZŠ a SŠ, pro které se jedná o určitou formu osvěty spojenou s pobytem dětí na čerstvém vzduchu. Balíčky pro účastníky s pytli a vestami chystá pro Kraj Vysočina Novoříšský kulturní spolek a svoz z okolí silnic I., II. a III. třídy zajistí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. Celkovou koordinaci a organizační zajištění má na starosti Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Více informací o akci a právě probíhajícím ročníku včetně názorné mapy naleznete na www.kr-vysocina.cz/cistavysocina. Děkujeme všem, kteří se aktivně zapojí a pomohou nám vytvořit lepší a hezčí prostředí, ve kterém společně žijeme - zasloužíme si to.

Kontaktní osoby:

• Oldřich Sklenář, odbor regionálního rozvoje, telefon: 564 602 562, mobil: 724 650 149, e-mail: sklenar.o@kr-vysocina.cz;