Rozčiluje vás, že platíte víc za popelnice?

| autor: Hana Tomášková1

odpady11.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Chodí za vámi na úřad naštvaní občané nebo sami patříte mezi ty, které přivádí do varu navyšování poplatků za svoz a likvidaci odpadu? A zametli jste si takříkajíc před vlastním prahem?

Kolik toho pojme kontejner

Každá nádoba pojme jen tolik litrů, na kolik byly vyrobena. Na druhou stranu zaplnit ji může třeba jen jedna obrovská krabice. Marné je potom lamentování, že popeláři sváží vzduch. Oni vozí, vy naplňujete. Sešlápnout krabice není žádný problém, zaberou potom minimum prostoru a kontejner není potřeba vyvážet tak často. To samé platí třeba u PET lahví.

Za bioodpad ve směsi si zaplatíte

Důsledným tříděním odpadu se snižuje množství směsného odpadu. Dnes už na kontejnerových stanovištích není výjimkou nádoba na rostlinný bioodpad. Kuchyňský odpad rostlinného původu tvoří dost podstatnou část směsného odpadu, a přitom úplně zbytečně. Odkloněním této části odpadu z černých kontejnerů lze ušetřit 25 - 35 % jejich objemu.

Hnízda nejsou překladiště velkoobjemového odpadu

Často se stává, že občanům je zatěžko odvézt velkoobjemový odpad na sběrný dvůr. Výjimky by se snad daly pochopit, ale některá kontejnerová stanoviště připomínají spíš bazar s nábytkem.

O způsobech, jak se zbavit velkoobjemového odpadu, když občan nemá možnost vlastní dopravy, je třeba se informovat na místním obecním úřadě.

Obce či město na svoz odpadu doplácí

Částka, kterou občané za svoz odpadu ročně zaplatí, přitom často ani zdaleka nepokryje celkové náklady na odpadové hospodářství. Zbylou část tedy za každého poplatníka doplácí obec nebo město.

A nejedná se o malé částky. Například v Rožnově pod Radhoštěm z městské kasy každoročně doplácí okolo 5 milionů korun. V Pardubicích platby od občanů za odpady pokryjí pouze 61 procent z celkových nákladů na odpadové hospodářství. Zbylou část, tedy 414 korun za každého poplatníka, doplácí město.

Pohodlnost je třeba si zaplatit

Náklady rostou. Ať už se jedná o ceny pohonných hmot, energií, skládkovacích poplatků či lidských zdrojů. Nadbytečné platby za pohodlnost porostou také. Je třeba, aby to občan i obec nebo město vzali na vědomí.