Recyklační středisko shromažďovalo odpady mimo kontejnery na volné ploše a porušilo tím provozní řád. Dostalo už druhou pokutu

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Firma ve svém recyklačním středisku v Ostravě-Kunčičkách shromažďovala plastové odpady ve slisovaných balících na venkovní ploše kolem haly. To ale bylo v jednoznačném rozporu se schváleným provozním řádem zařízení, podle kterého měly být tyto odpady vždy v kontejnerech - a to uvnitř haly nebo na manipulačních plochách.

Inspektoři provedli předem neohlášenou kontrolu v dubnu 2019, aby zjistili původ nadměrného výskytu much. „Z pochůzky kolem provozní haly a z následné kontroly evidence vyplynulo, že bylo venku nepovoleně shromažďováno bezmála 1704 tun plastového odpadu. Firma tak porušila svou základní povinnost provozovat zařízení podle schváleného provozního řádu,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava.

Doplnil, že nešlo o první pochybení firmy. V roce 2018 jí inspektoři uložili pokutu 50 tisíc korun za stejné porušení zákona o odpadech. „Tehdy jsme při kontrole našli venku mimo kontejnery celkem bezmála 1384 tun odpadů. Pochybení se tedy nyní opakovalo a odpadů shromážděných venku bylo ještě o 320 tun více. Proto jsme teď přistoupili k uložení výrazně vyšší pokuty,“ vysvětlil Kozubek.

Proti pokutě 200 tisíc korun se společnost ECOPAK neodvolala, rozhodnutí je od 3. září pravomocné.

Foto: ČIŽP