Recyklace hrou v Jihomoravském kraji

| zdroj: TZ Recyklohraní/ Ecobat/ Jihomoravský kraj0

recyklohraní.JPG
zdroj: Recyklohraní

Žáci z deseti škol v Jihomoravském kraji se na přelomu listopadu a prosince zúčastnili vzdělávacího programu Recyklace hrou. Program je zaměřen na pochopení principu recyklace prostřednictvím hry a zábavy.

Žáci společně s lektory hledají odpovědi na praktické otázky. Například, co uvnitř ukrývá počítač či pračka, kam s nimi, když doslouží, nebo co získáme recyklací jednoho mobilu a jak díky tomu předejdeme dalšímu znečišťování životního prostředí. Organizátorem programu Recyklace hrou je společnost Recyklohraní ve spolupráci s neziskovou společností ECOBAT. V regionu ho podpořil úřad Jihomoravského kraje.

Program Recyklace hrou má podobu 45minutového workshopu, který je přizpůsobený věku účastníků. Je vhodný pro první a druhý stupeň základní školy. S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití.

Dozví se například, že recyklací jedné tiskárny se ušetří 36 kg nebezpečného odpadu, a že uvedené množství nebezpečného odpadu vyprodukuje 9 domácností za rok.

Lektoři za žáky přijedou přímo do školy. V základních školách Jihomoravského kraje si děti tento program mohly užít od 22. listopadu do 3. prosince 2021.

„Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové zkušenosti a zážitky,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vítáno!“

Její slova potvrzuje Ing. Eva Volavá, koordinátorka EVVO ZŠ Tyršova Kuřim: „Recyklace hrou byla zajímavá i pro žáky vyšších ročníků. Vždyť kolikrát se podívají do nitra přístroje nebo baterie? Perličkou bylo využití druhotných surovin a ekologický přístup při pořádání olympijských her v Tokiu, kde medaile byly vyrobeny z recyklovaných materiálů. Rádi se programu zúčastníme i v dalších letech.“