Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Radní ze všech krajů ČR pro oblast životního prostředí jednali o odpadech

| autor: Středočeský kraj0

Radní ze všech krajů ČR pro oblast životního prostředí jednali o odpadech

„Hlavním tématem byl návrh nového zákona o odpadech. V něm je řada nových ustanovení, které ovlivní činnost obcí a krajů v odpadovém hospodářství,“ přibližuje náměstek Miloš Petera. „Konkrétně jde například o zákaz skládkování vybraných odpadů, který měl být původně platný od roku 2024. Novou alternativou je rok 2030. Se zástupci krajů jsme se však shodli na tom, že se přikláníme k dřívějšímu termínu,“ vysvětluje dále Miloš Petera. Podle něj byl zákaz skládkování avizován již od roku 2014, obce s ním počítají a posun termínu by mohl být vnímaný jako signál, že není potřeba v následujících letech ze strany obcí nic řešit.

Radní zabývající se problematikou odpadů se zároveň shodli na tom, že poplatky za odpad navržené v nové podobě zákona jsou stanoveny příliš složitě. „Obáváme se, že by docházelo ke zkreslování dat v evidenci odpadů. Preferujeme proto jednotnou sazbu, kdy obce a kraje se budou na poplatcích podílet rovným dílem,“ zdůvodnil náměstek středočeské hejtmanky. Část výnosů z poplatků by přitom mělo být podle zástupců krajů použito na podporu investic do využití komunálních odpadů včetně doprovodné infrastruktury, tedy například překládacích stanic, a to v přímé vazbě na Plány odpadového hospodářství jednotlivých krajů. „Dále navrhujeme, aby byl pro tento účel vytvořen speciální dotační titul zřízený Státním fondem životního prostředí ČR," řekl náměstek Petera.

Setkání radních s kompetencí v oblasti životního prostředí by se měl podle Miloše Petery opakovat zhruba v půlročních intervalech. „Ukazuje se, že je podobná výměna názoru na úrovni krajů velmi užitečná,“ dodal.

Foto: Středočeský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ