Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Průzkum potenciálu důlních vod letos pokračuje na Oslavansku

| zdroj: Jihomoravský kraj0

aktuality
zdroj: Jihomoravský kraj

Jako závlaha pro zemědělce nebo vinaře, voda na zlepšení situace biokoridorů, rybníků, mokřadů a veřejné zeleně, pro hasiče nebo k zalévání travnatých hřišť, pro vodárenské nebo energetické účely – tyto možnosti se nabízejí v případě používání vod z bývalých dolů.

Aktuální informace a popis konkrétní situace ve využití této alternativní možnosti v oblasti Rosicko-Oslavanské uhelné pánve zazněly na jednání, které v pondělí 4. září 2023 v Ivančicích zorganizoval tamní svazek vodovodů a kanalizací.

Jižní Morava patří k regionům, které jsou dlouhodobým suchem u nás zatíženy nejvíce. „Proto hledáme další možnosti, abychom v období sucha zmírnili stres na vodních zdrojích. Využití vod z bývalých dolů je tou alternativní cestou. V případě Rosicko-Oslavanské uhelné pánve probíhá aktuálně několik na sobě nezávislých aktivit, které ověřují možnosti využití důlních vod pro vodárenské či energetické účely,“ říká náměstek hejtmana Jan Zámečník.

„Vodu z důlních děl už dnes sice čerpáme, potenciál jejího využití je ale mnohem větší, a to například v energetice,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že sucho na jižní Moravě je mimořádný problém celorepublikového významu. „Proto podporuji hledání nových vodních zdrojů, jejichž kvalita sice není dostatečná pro pitnou vodu, ale mohou sloužit na zálivku pro zeleň a další aktivity v krajině. Jejich využitím se sníží spotřeba kvalitní vody, která musí proudit do kohoutků domácností,“ konstatuje ministr Hladík

Například v případě Dědičné štoly hodlá město Oslavany zjistit její potenciál pro energetické účely. „Dědičná štola v Oslavanech je místem výtoku důlních vod bývalého dobývacího prostoru Rosicko-Oslavanské uhelné pánve s průměrnou vydatností okolo 40 litrů za sekundu. Vzhledem k chemickému složení tamní vody a její nízké kvalitě je v podstatě neupravitelná na pitnou. Ale s ohledem na stabilní objem, který vytéká z této štoly, se v jejím případě zaměřujeme na energetické využití. V úvahu přichází například malá vodní elektrárna,“ popisuje situaci v Oslavanech náměstek Zámečník.

Město chce zároveň prověřit i technologické a kapacitní možnosti dalšího čištění důlní vody z Dědičné štoly, kterou by bylo možné po přečištění využít pro užitkové účely města, na zálivku obecní zeleně či k doplnění vody v biotopu. Výstupy a výsledky analýz týkající se využití důlních vod bude možné aplikovat i pro další lokality v rámci Jihomoravského kraje, kde se důlní vody vyskytují.

V blízkosti bývalého dobývacího prostoru Rosicko-Oslavanské uhelné pánve plánuje průzkumné aktivity s cílem ověřit potenciál využití nových zdrojů vody také Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice. „I tady vzhledem ke kvalitě vody předpokládáme její využití pro jiné účely – pro zálivku zeleně, posílení vodních prvků, pro užitkové účely obce, boj se suchem a podobně,“ dodává Zámečník.

Výstupem těchto průzkumných aktivit bude vyhodnocení potenciálu čerpání podzemních vod z pohledu kvality a kvantity. Výsledky hodnocení budou obsahovat doporučení dalšího postupu a možnosti realizace navazujících investičních aktivit.

------

Jižní Morava má bohatou historii hornictví, které zde fungovalo řadu desetiletí. S koncem těžby v určitých dolech se otevírá možnost využití důlních vod. V současnosti například v Kyjově vodu z vrtu využívají pro zálivku. Loňské čerpací zkoušky v rámci projektu potvrdily dostatečnou vydatnost zdroje, z pohledu kvality ale není možné vodu využít pro jakékoliv účely. Město proto dělá průzkum a hledá technologické řešení, jakým způsobem vodu přečistit na potřebnou kvalitu. V Šardicích se řeší legislativně rekolaudace na trvalý zdroj, zejména pro využití na zálivku a dotaci poldru. Zároveň uvažují v jiné části obce o využití důlní vody pro užitkové účely ve sportovním areálu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert