Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Provozovatel e-shopu nezajistil bezplatný zpětný odběr použitých elektrospotřebičů

| zdroj: ČIŽP0

Provozovatel e-shopu nezajistil bezplatný zpětný odběr použitých elektrospotřebičů

Nastavený prodejní systém obviněného neumožňoval bezplatný zpětný odběr použitých elektrozařízení. Ten byl podmíněn objednáním a zaplacením služby dopravy zahrnující současně další služby. Za porušení zákona o odpadech uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Ostravy společnosti OKAY s. r. o. pokutu 150 tisíc korun.

V červnu 2019 provedli inspektoři ČIŽP prostřednictvím e-shopu kontrolní nákup varné konvice. Zpětný odběr starého spotřebiče však nebyl možný v místě dodávky nového elektrozařízení, ale jeho odevzdání bylo možné pouze v kamenné prodejně. „Podle zákona o odpadech musí být koncovému uživateli ze strany prodejce umožněn a proveden bezplatný zpětný odběr starého spotřebiče v místě dodávky nebo dodávky tzv. kus za kus. Zpětný odběr použitých elektrozařízení byl vůči konečnému uživateli vázán objednáním a zaplacením zpoplatněné služby s názvem „Doprava EXLUSIVE“ ve výši 799 korun, zahrnující současně další služby jako výnos, zapojení atd. To je porušení zákona o odpadech,“ vysvětlil Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.  

Inspektoři navíc v říjnu 2019 přijali další dva podněty upozorňující na výše uvedená pochybení, tentokrát při koupi pračky s předním plněním. Z obou vyplývá, že konečným uživatelům byl nabídnut zpětný odběr elektrozařízení pouze při objednání služby „Doprava EXCLUSIVE“, která byla tentokrát zpoplatněna už vyšší částkou 999 korun.

„Za přitěžující okolnost při stanovení pokuty považujeme stále trvající stav, ačkoliv ze strany ČIŽP došlo při kontrole k přesné specifikaci protiprávního jednání. Obviněný neprojevil minimální snahu o změnu či nápravu. Internetový obchod okay.cz je považován za jeden z největších v České republice, a je proto důležité, aby své zákonné povinnosti plnil a byl příkladem,“ shrnul Karel Kozubek.

Kontrola zaměřená na plnění povinností e-shopu v rámci provozování internetového obchodu a na plnění obchodních podmínek vyústila v konstatování porušení zákona o odpadech a v uložení pokuty 150 tisíc korun. Společnost se proti rozhodnutí neodvolala, sankce 15. února 2020 nabyla právní moci.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert