Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Projekt Odpady Olomouckého kraje získá první příspěvky na realizaci

| autor: Hana Tomášková0

Olomoucký_kraj.jpg
zdroj: Olomoucký kraj

První snahy o změnu v nakládání s odpady v Olomouckém kraji sahají až k roku 2011. Dlouhou dobu se nic nedělo, ale nyní nabývají plány konkrétní podoby. Do dvou let by měla být v Olomouci vystavěna centrální dotřiďovací linka.

Výstavba dotřiďovací linky

Hlavním projektem budoucího řešení odpadů v Olomouckém kraji má být výstavba optické linky na dotřiďování odpadů v Olomouci Chvalkovicích. Celková kapacita zpracování odpadu se předpokládá až 60 tisíc tun. Realizace by měla stát 450 milionů korun.

Na financování projektu se budou podílet obce a města, stávající i noví členové spolku Odpady Olomouckého kraje. Pro uskutečnění záměru bude nutné shromáždit alespoň 300 milionů korun. Požadovaný příspěvek je 1500 korun na obyvatele. Pro akcionáře spolufinancující záměr bude pak cena na bráně o 16 až 20 % nižší oproti ostatním.

První příspěvek na realizaci schválen

Na valných hromadách spolku a servisní společnosti se města a obce zavázaly k prvnímu příspěvku ve výši 150 korun na občana, celkově se tedy letos nashromáždí zhruba čtyřiačtyřicet milionů korun.

„Podařilo se najít shodu dostatečného počtu měst a obcí, což nebylo vůbec jednoduché. Díky tomu můžeme začít vytvářet projektovou dokumentaci, žádat o dotaci, vypsat výběrové řízení na technologii a uskutečnit další nezbytné kroky,“ uvádí Martin Šmída, krajský radní pro oblast odpadového hospodářství, který je zároveň předsedou odpadového spolku.

Noví členové spolku

Spolek Odpady Olomouckého kraje na valné hromadě v minulém týdnu přijal 16 nových vesnic, celkem má tedy spolek nyní 72 členů. Navíc si zvolil nové dva členy vedení, starosty obcí Lutín a Klokočí.

„Pro obce má spolek řadu výhod. Postará se totiž o kompletní odpadovou agendu, od soutěžení svozové společnosti přes využití odpadu, až po celkovou odpadovou byrokracii,“ říká Martin Šmída.

V tomto týdnu na valné hromadě servisní společnosti pak zájem o pokračování projektu deklarovala větší města v čele s Olomoucí, Přerovem, Hranicemi, Uničovem a dalšími. Celkem tedy bude projekt poskytovat službu pro téměř 300 tisíc obyvatel.

Výroba TAP

Projekt počítá s řešením, kdy linka upraví odpad, který nelze uplatnit na recyklačním trhu, na tuhé alternativní palivo, které využije energeticky v teplárnách či cementárnách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert