Program Prostředí pro život: podpora výzkumu a inovací v oblasti životního prostředí

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MŽP, TAČR0

Cílem tohoto podprogramu je zjednodušit a zefektivnit veřejnou správu a zkvalitnit řízení a regulaci v oblasti životního prostředí. Ve třetí veřejné soutěži Ministerstvo životního prostředí upřesnilo témata v 41 prioritních výzkumných cílech. Desítka z nich je přímo zaměřena na sucho a další problematiku změny klimatu a další desítka pak nepřímo na dílčí technické a společenské problémy jak adaptace, tak mitigace, tj. omezování příspěvku člověka ke změně klimatu.

„Největší pozornost stále věnujeme suchu a dalším dopadům změny klimatu. Na této problematice pracuje už několik resortních výzkumných ústavů, naše výzva s objemem 152 miliónů korun je ale otevřená pro každého kvalifikovaného uchazeče,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Výsledky podpořených projektů mají pomoci získat nové poznatky nejen Ministerstvu životního prostředí, ale i dalším orgánům ochrany životního prostředí na celostátní, krajské i obecní úrovni.

Obcím a krajům, resp. obecním a městským úřadům, magistrátům a krajským úřadům stačí jen potvrdit, že mají o výsledky konkrétního projektu zájem, a že je budou využívat při výkonu veřejné správy v oblasti životního prostředí, případně se mohou do řešení přímo zapojit.

„Za posledních 15 let Česká republika významně pokročila v ochraně životního prostředí. Těší mě vysoký zájem o účast v Programu Prostředí pro život, od kterého očekáváme mnoho kvalitních projektů, které pomohou vyvážit dopady hospodářské činnosti na naši přírodu,“ dodal předseda TA ČR Petr Konvalinka.

„Zájem uchazečů v první veřejné soutěži v tomto podprogramu předčil naše očekávání,“ říká Jan Kříž, náměstek ministra, který řídí sekci fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů. „Tentokrát chceme podpořit ještě větší počet kvalitních a potřebných návrhů. Při stejné alokaci 152 miliónů korun jsme proto poněkud snížili maximální podporu na projekt, a to na 12 miliónů korun. Řešení projektu může trvat až tři roky.“

Harmonogram soutěže

Soutěžní lhůta začíná dnem 21. května 2020 v 9:00 hodin a končí dnem 22. července 2020, detaily viz zde.

ID datové schránky TA ČR: afth9xp.

Seznam všech prioritních výzkumných cílů je zveřejněn zde.

DOKUMENTY SPOJENÉ S 3. VEŘEJNOU SOUTĚŽÍ

Zadávací dokumentace