Příklady dobré praxe: Smluvní vztahy s dodavateli energií v Pardubickém kraji

| autor: Hana Tomášková0

Příklady dobré praxe: Smluvní vztahy s dodavateli energií v Pardubickém kraji

Při nákupu energií nemůžeme ovlivnit vývoj ceny na burze v čase. Volíme ale čas (myšleny hodiny, nikoli dny a týdny), kdy se, vzhledem k vývoji cen, rozhodujeme pro nákup.

To, kde energie nakupujete, není zase až tak rozhodující. Je ale důležité, KDY (zde je třeba mít zajištěnou flexibilní technologii nákupu) a NA JAK DLOUHO energie nakupujete.

Stav smlouvy s dodavatelem energií ovlivňuje možnosti energetického managementu z hlediska operativy i z hlediska jeho dalšího rozvoje. Tyto aspekty jsou velmi důležité a je třeba nadefinovat si je do poptávky nebo při uzavírání smlouvy. To jsou věci, které je třeba nějakým způsobem ošetřit,“ říká Milan Vich a dodává: „dojdete k závěru, že dodavatel energie by pro vás měl být partner, který vám pomůže řešit také distribuci a systémové služby.“

Je třeba si uvědomit, že dodavatel plynu i elektřiny zajišťuje sdruženou službu:

• dodávku vlastní komodity

• distribuční služby

• systémové služby

Při přípravě nákupu energií (elektrické energie a plynu) je třeba jasně definovat (a vyžadovat) podmínky, které budoucí dodavatel plynu i elektřiny musí zajistit a respektovat. A to jak po stránce dodávky vlastní komodity, tak i po stránce zajištění přenosových, distribučních i systémových služeb.

Co může zákazník vyžadovat?

• Libovolný bezsankční nárůst a pokles spotřebitele

• Libovolný bezsankční nárůst a úbytek odběrných míst

• Bezsankční změnu diagramu

• Optimální způsob nákupu z hlediska flexibility a reakce na vývoj cen na burze a kurzu komodity

Ve smluvním vztahu s dodavateli energií si mohu nadefinovat např.:

• Chci platit měsíčně dle spotřeby, ne zálohově

• Chci elektronickou fakturaci

• Chci sdílet faktury

• Pokud víme, že máme nový projekt, který úzce souvisí se stávajícím, chci spolupráci na novém projektu

Pardubický kraj připravil projekt „Automatický sběr a vyhodnocování dat o spotřebě energií a vody ve vybraných objektech v majetku Pardubického kraje – 1.etapa“.

Jeho příprava trvala několik měsíců z důvodu:

• vytipování odběrných míst

• návrhu technického řešení

• technické konzultace přímo na místě

• proměření signálu na místech odečtů

• zajištění kybernetické bezpečnosti

• návrh IT řešení

• návrh integrace dat do stávajícího IS EnMS Pk

• zdokumentování veškerých odběrných míst pro potřeby zadání VZ

• návrh odběrných míst EE na VN i na NN od jednoho dodavatele EE vzhledem k možnosti ke sdílení dat ze stávajícího portálu naměřených dat (ČEZd)

• návrh odběrných míst plynu (VO i MO) od jednoho dodavatele plynu vzhledem k možnosti ke sdílení dat z Internetu AVE (IAVE) portálu GasNet

Výsledek přípravy:

Veřejná zakázka malého rozsahu pro „Automatický sběr a vyhodnocování dat o spotřebě energií a vody ve vybraných objektech v majetku Pardubického kraje“.

• Elektrická energie:

82 odběrných míst nízké napětí (portál naměřených dat ČEZd)

27 odběrných míst vysoké napětí (portál naměřených dat ČEZd)

• Plyn:

12 odběrných míst (IAVE GasNet)

• Teplo:

7 odběrných míst (data z projektů EPC – EM + spolupráce s EOP)

• Voda:

33 odběrných míst (osazování čidel + úpravy)

Na rok 2019 se změnil dodavatel elektrické energie. Pardubický kraj má nyní dva dodavatele - jiný je na nízké napětí a jiný je na vysoké napětí. Dodavatel plynu zůstal stejný i na rok 2019.

Důsledky změny dodavatele v průběhu projektu:

U plynu došlo k plynulému přechodu od přípravy k realizaci. U elektrické energie musela příprava začít prakticky od začátku, je nutná koordinace přímo s ČEZ distribuce bez účasti dodavatelů energií.

Zdroj: Nákup energie v organizacích veřejné správy

Foto: Milan Vich: Nová kotelna s kogenerační jednotkou