Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Příčinou úhynu ryb v Odře byl nedostatek kyslíku

| zdroj: ČIŽP0

aktuality
zdroj: ČIŽP

Příčinou úhynu ryb na řece Odře, ke kterému došlo ke konci července, byl nedostatek kyslíku ve vodním toku v důsledku extrémních hydrometeorologických podmínek.

Výsledky přinesly laboratorní rozbory, důkladná analýza a intenzivní prošetření události expertů ze strany několika institucí. Cizí zavinění je tak zcela vyloučeno. Rovněž byly na základě hydrobiologických rozborů vzorků vod vyloučeny obavy z výskytu a rozmnožení zlativky zvané také „zlatá řasa“ -Prymnesium parvum, která při vyšším výskytu způsobuje úhyn ryb. Celkový úhyn ryb se podle dostupných informací (především z polské strany) odhaduje na jednu tunu.

V pondělí 24. 7. 2023 prošla Ostravskem intenzivní přívalová srážka, kdy během cca půl hodiny spadlo 25–35 mm srážek na metr čtvereční, přičemž první lokální intenzivní srážky se v této oblasti objevily již 21. 7. 2023. V jejich důsledku došlo k odlehčování jednotných kanalizací a k výplachům dlouhodobých sedimentů z kanalizací a ke splachům z polí a zpevněných ploch. Česká inspekce životního prostředí (dále jen ČIŽP) obdržela hlášení o úhynu ryb na Odře na hraničním profilu Chałupki-Starý Bohumín dne 26. 7. 2023. Spolu s Českým rybářským svazem (ČRS) a správcem toku ČIŽP předpokládá, že změnou odtokových poměrů, teplot a nárazovým přísunem organického znečištění došlo v tocích k přechodnému výraznému snížení obsahu kyslíku, který vedl k selektivnímu úhynu citlivějších říčních ryb. Podle ČRS zůstaly nedotčeny populace cejnů a kaprů (uhynuly ostroretky, oukleje, parmy aj.). Uhynulé ryby pak byly po zvýšení průtoku v jejich počátečním rozkladu několik dnů vyplavovány a splavovány níže po toku k polské hranici.

Při rozsáhlém šetření spolupracovala ČIŽP s Hasičským záchranným sborem ČR, vodoprávním úřadem, správcem povodí Odry, Českým rybářským svazem (ČRS), rybářskou stráží, ORP Bohumín a správcem kanalizací OVAK.

Celkem bylo odebráno přes 20 vzorků vody, proměřen obdobný počet profilů, odebrány vzorky ryb a zkontrolovány desítky výpustí.

Z pitevního vyšetření ryb vyplynulo, že důvodem úhynu ryb bylo kolísání rozpuštěného kyslíku pod hranicí fyziologické potřeby.

Správce povodí předložil kontinuální data (množství rozpuštěného kyslíku, teplota a vodivost z analyzátorové stanice v Bohumíně) za období od 22. 7. 2023 do 30. 7. 2023 a k naměřeným datům uvedl, že měření je kontinuální a odběr vody do analyzátorové stanice je u dna řeky Odry. Z naměřených dat je patrné, že po přívalových deštích v Ostravě došlo k výraznému poklesu obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodním toku (VT) Odra, kdy obsahy množství rozpuštěného kyslíku v různém časovém odstupu se pohybovaly těsně nad 0 mg/l. Z naměřených dat je dále patrné, že ve VT Odra došlo dne 26. 7. 2023 k výraznému poklesu teploty o cca 10°C za 15 min.

V rámci šetření dále ČIŽP zjistila v ostravském přítoku Odry Černém příkopu (potoku) masivní výskyt odpadních vod splaškového charakteru a souvisejících sedimentů, které podléhaly anaerobnímu rozkladu, a obsah kyslíku se pohyboval v tomto toku pouze v rozmezí 0,5–3 mg/l. Do Černého příkopu jsou zaústěna velká odlehčení splaškové kanalizace z velké části Ostravy. Inspekce proto následně provedla dne 27. 7. 2023 šetření v ústřední čistírně odpadních vod, zda nemohlo dojít k poruše a nedovolenému vypouštění (odlehčování) odpadních vod. Toto podezření se nepotvrdilo a předpokládaným zdrojem splaškového znečištění jsou řádné bezpečnostně-gravitační přepady na městské splaškové kanalizaci zaústěné do Černého příkopu a následný pohyb anaerobně zahnívajících sedimentů související s přívalovými srážkami.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert