Prezident Pavel navštívil obec Kněžice, která je skvělým příkladem energetické soběstačnosti

| zdroj: SMS ČR0

Poděbaby,_bioplynová_stanice_11
zdroj: wikimedia.org

V rámci dvoudenní návštěvy Středočeského kraje zavítal prezident Petr Pavel také do Kněžic, členské obce SMS ČR, kterou vede starosta a předseda Pracovní skupiny pro životní prostředí a zemědělství Milan Kazda.

Cílem návštěvy byla především místní bioplynová stanice, díky které se Kněžice právem pyšní titulem energeticky soběstačná obec. „Těší nás, že pan prezident přijal pozvání a naši obec navštívil. Věříme, že i pro něho bylo přínosné, když si zblízka prohlédl náš projekt, který už řadu let dokazuje, že při vhodném využití lokálních zdrojů mohou obce zásadním způsobem zvýšit svou energetickou soběstačnost a zároveň omezit negativní dopady na životní prostředí,“ říká Milan Kazda.

Kněžice jsou inspirativním příkladem v celosvětovém měřítku. Obec na Nymbursku je po stránce energií zcela soběstačná. Centrální zásobování teplem pro bezmála celou obec zajišťuje místní odpadová bioplynová stanice s teplovodem, kterou poslední čtyři roky doplňuje ještě kotelna na dřevní štěpku. Ta byla vybudována pro novou výstavbu v obci, která čítá 12 rodinných domů. Výrobu i distribuci tepla si tak zajišťuje obec sama. Bioplynová stanice vytápí téměř celé Kněžice, které mají 450 obyvatel. Teplovody nedosáhnou jen do místních částí Osek a Dubečno. Bioplynka vyrobí ekvivalent elektřiny, který by pokryl více než 100 % spotřeby v obci.

Obec využívá pro výrobu elektřiny a tepla lokální obnovitelné zdroje, jako je vepřová kejda, další odpadní produkty biologického původu, dřevní štěpka nebo sláma. Původní investice na výstavbu bioplynové stanice z roku 2006 ve výši 136 milionů korun se obci finančně navrátila již před lety.

„Těší nás zájem pana prezidenta o dění v regionech a lokální energetiku. Kněžice ukazují cestu i dalším obcím, byť se i zde potýkali s komplikacemi, kvůli kterým například nešlo jednoduše sdílet elektrickou energii v rámci obce. Jsem ale přesvědčena, že v loňském roce schválený tzv. LEX OZE II konečně umožní jednoduše sdílet vyrobenou elektřinu, zakládat energetická společenství a podpoří rozvoj komunitní energetiky v pravém slova smyslu,“ dodává Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

Řadu užitečných tipů a praktických rad nejen ohledně komunitní energetiky najdou zástupci obcí na platformě SMS ČR Obec 2030. Zde jim zkušení energetičtí manažeři poradí, jak přístup k inovativním řešením v konkrétní obci uchopit, aby dávala smysl jak z hlediska úspor, tak šetrného přístupu k životnímu prostředí. SMS ČR pomáhá rovněž obcím například společným nákupem energií na komoditní burze, díky čemuž mohou obce výrazně ušetřit.