Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Precyklace - Zero Waste

| zdroj: Lucie a Jakub Zvelebilovi/ Zemidluh0

Precyklace - Zero Waste

Koncept se dá charakterizovat několika pravidly:

1. Zamítnout

Vždy máte na vybranou. Pouze Vy rozhodujete o tom, co si koupíte a co ne.

Vždy zvažte, zda potřebujete nový model výrobku, když ten starý dobře funguje. Začněte říkat NE trhu a jeho marketingovým snahám prodávat Vám věci, které nepotřebujete. Kupujte jen to, co je skutečně potřebné. Kupováním zbytečností pouze zahlcujeme planetu odpadem, nadměrnou výrobou i spotřebou a zbytečně tak ztrácíme své těžce vydělané peníze, pro které bychom třeba našli lepší využití.

2. Zredukovat

Produkty, které jsou pro nás skutečně důležité a nemohli jsme je odmítnout, si zkrátka musíme koupit. Co ovšem můžeme rozmyslet je množství. Potřebuji nové tričko, když mám spousty hezkých ve skříni?

Vyhledávejte na trhu sortiment, po jehož použití vzniká nejméně nerecyklovatelného odpadu. 

3. Znovu použít

Koupili jste si od včelaře chutný a lahodný med, po kterém Vám zbyla prázdná sklenice? Zkuste pro ni najít využití. Co třeba nádoba na ořechy? Znovu použít se dají i méně tradiční produkty, vždy záleží na Vaší fantazii. 

Vyhledávat na trhu sortiment ve vratných obalech je způsob dát i výrobcům příležitost držet se pravidla znovu používání.

4. Zrecyklovat

Co nešlo odmítnout, ani znovu použít je třeba recyklovat. Nejznámější recyklovatelné materiály jsou sklo, plast a papír, ale recyklovat můžeme také kov, textilie, elektro odpad, nápojové kartony nebo třeba stavební odpad.

5. Zkompostovat

Sem patří veškerý bioodpad. Vraťme přírodě zbytky produktů, o které se s námi podělila. Zřídit si můžete kompost vlastní nebo využít komposty veřejné.Foto: zdroj Zemidluh, Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert