Pravda, kterou byste měli slyšet o konceptu Zero Waste

| autor: Jakub Zvelebil, Zemidluh0

Pravda, kterou byste měli slyšet o konceptu Zero Waste

Jaký smysl má tedy podpora konceptu, který je ve své podstatě postaven na nemožném cíli?

Stačí lépe pochopit, jak koncept udržitelného životního stylu a cirkulární ekonomiky funguje. Musíme si uvědomit, že myšlenky bezodpadového života vznikly jako součást celkové snahy minimalizovat ekologický dopad našeho životního stylu na svět kolem nás.

„Zero Waste není spásný systém, který zachrání svět. Změnu ve světě může způsobit pouze změna našeho uvažování v širších souvislostech. Zero Waste je důležitý pro změnu, ale sám o sobě nezmění nic.“

Jak říká Martin Hobrland, autor knihy 7 pádů odpadu, většinu problémů s odpady, které nyní řešíme, si způsobujeme sami, protože nepoužíváme selský rozum.

Co můžeme tedy udělat, aby se svět stal čistším místem?

Přemýšlet o všem, co v životě používáme v dlouhodobém horizontu a v širších souvislostech. Co se s tím stane, až to nebudeme potřebovat? Jak dlouho to bude fungovat, než se to rozbije? Jakým způsobem to vyrobili a budou recyklovat? Jde to vůbec recyklovat? Není ekologičtější varianta?

Úvahy o těchto otázkách Vás budou přirozeně přibližovat myšlenkám udržitelného života a minimalismu. Nezahlcujme svět zbytečnostmi, které nepotřebujeme. Nakupování zbytečností podporuje jen jejich další výrobu a tedy další produkci odpadu, protože, jak už víme, vše se v závěru stává odpadem.

Prodlužujte životnost všeho, co je kolem Vás. Opravujte, hledejte nové způsoby využití všeho, co najdete. Buďte kreativní a pozitivní :)

Myslete na to, že i když Zero Waste neexistuje, tak funguje jako vlajka dokonalosti, kterou držíme na naší cestě vpřed. Ideál, ke kterému se snažíme přiblížit a který nám pomáhá udržovat směr. A to má smysl…

7 informací, které byste měli slyšet o Zero Waste

Jak funkčně vnímat myšlenky Zero Waste a jak se na ně dívat jako na součást jednoho většího celku, kterým je udržitelný životní styl? Informace na toto téma najdete v knize „7 informací, které byste měli slyšet o Zero Waste“, kterou si můžete zdarma stáhnout jako E-book na stránkách bezobalového obchodu Zemidluh zde.

Foto: zdroj Zemidluh