Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Praha schválila nové podmínky hospodaření na svých polích

| zdroj: Praha0

Praha schválila nové podmínky hospodaření na svých polích

„Nové podmínky pro hospodaření na pražských polích jsou postaveny na principu odpovědného přístupu ke krajině. V dnešní době klimatických změn a zásadního zhoršování kvality zemědělské půdy je důležité přijmout taková opatření, které nám pomohou v boji proti suchu a klimatickým změnám. Věřím, že tato pravidla hospodaření ocení nejen obyvatelé Prahy, ale stanou se i dobrým příkladem pro další města a obce, které se potýkají se špatným stavem naší krajiny,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Nová pravidla obsahují řadu konkrétních kroků, ty nejzásadnější spočívají v rozčlenění velkých lánů na malá pole o maximální velikosti 5 hektarů. Další podmínkou je vytváření travnatých mezí, výsadba ovocných a listnatých stromořadí, úprava osevních postupů ve prospěch vyšší pestrosti pěstovaných plodin a upřednostňování plodin, jejichž pěstování nezvyšuje půdní erozi. Podstatnou pozitivní změnou je také výrazné omezení používání pesticidů, herbicidů, minerálních hnojiv a dalších chemických látek. 

„Jsme si vědomi, že tyto podmínky jsou pro budoucí pachtýře přísnější, než na jaké byli doposud zvyklí. Proto chystáme i kompenzační opatření pro budoucí pachtýře. Nebude například stanoveno minimální pachtovné a naopak město bude podporovat odbyt ekologicky vypěstovaných plodin na svých pozemcích v pražských školách,“ dodává náměstek Hlubuček.

V první fázi vypíše Praha soutěž na pronájem celkem 430 hektarů svých pozemků rozdělených do 37 bloků. Nová pravidla hospodaření město zároveň doporučuje využít i městským částem pro jim svěřené zemědělské pozemky.

Základem nových zásad hospodaření na pražských polích je hospodaření dle Zákona o ekologickém zemědělství (zákon č. 242/2000 Sb.), doplněné o další požadavky, které jdou nad rámec tohoto zákona.

Příloha:

Foto: zdroj Praha

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ