Oddělení energetického manažera pražského magistrátu dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hlavního města. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
V pořadí sedmý z energetických meetingů se uskutečnil 14. října 2024. Setkání se konají pravidelně pod hlavičkou oddělení energetického manažera odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Společná jednání přispívají k hledání nejrůznějších postupů možných úspor, plnění legislativy a klimatického plánu. „Vzhledem k tomu, že energetika patří mezi naprosté priority hlavního města Prahy je nutné, abychom mezi sebou komunikovali, znali vzájemně své názory, a především se dál snažili o maximální úspory v této oblasti,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
„Ukazuje se, že pravidelnost setkání má svůj velký význam, vidíme to na diskusi i v rámci naší další práce. Zástupci se daleko více zapojují do řešení této problematiky a svými názory přispívají nalézat i nové možnosti. A my získáváme cenné náměty pro konkrétní kroky,“ vysvětlil Zbyněk Petruška, vedoucí oddělení energetického manažera.
Energetických meetingů se pravidelně zúčastňují i zástupci Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR). „Připravují se podklady k modernizaci památkových objektů. Pracovní skupina složená ze zástupců Národního památkového ústavu, projektantů a architektů připravuje obecnější metodiku, jejímž cílem je standardizace povolovacích procesů. V současné době totiž nejsou postupy v jednotlivých regionech jednotné,“ přiblížil jednu z aktuálních aktivit Bohdan Polak, ředitel Odboru realizace velkých projektů SFŽP ČR. Dotace na modernizaci památkových objektů na rok 2025 jsou důležité především pro městské části, protože již nyní musí mít připravené své projekty a investiční plány.
Na meetingu se dále řešila témata jako úsporné dřevostavby pro výstavbu mateřských a základních škol, bateriové úložiště pro fotovoltaickou elektrárnu, či úspory v energetickém hospodářství Národního divadla.
Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy za tři roky svého fungování kromě pořádání odborných seminářů a vzdělávání pomohlo například s realizací plynové kotelny v Masarykově střední škole chemické společně s městskou společností Teplo pro Prahu. Mezi aktuální energeticky úsporné projekty patří také rekonstrukce Průmyslového paláce či příprava rekonstrukce Vinohradského divadla.
Komentáře