Povinnosti při nakládání s komunálním odpadem

| zdroj: Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady0

kontejnery2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Vyhláška č. 273/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady definuje povinnosti při nakládání s některými druhy odpadu. Paragraf 33 – 38 se věnuje komunálnímu odpadu.

Komunální odpad

Par. 33

Rozsah zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů a způsob výpočtu plnění cílů

(1) Oddělené soustřeďování složek komunálních odpadů může obec zajistit prostřednictvím

a) sběrných dvorů,

b) zařízení určených pro nakládání s odpady,

c) velkoobjemových kontejnerů,

d) sběrných nádob,

e) pytlového způsobu sběru, nebo

f) kombinací způsobů podle písmen a) až e).

(2) Podíl odděleně soustřeďovaných recyklovatelných složek komunálního odpadu pro účely vyhodnocení, zda byly splněny cíle stanovené v zákoně, se vypočte způsobem popsaným v příloze č. 18 k této vyhlášce.

Přečtěte si také:Způsob výpočtu plnění cíle obce

Par. 34

Biologický odpad

(1) Obec zajistí celoročně místa pro oddělené soustřeďování alespoň biologického odpadu rostlinného původu.

(2) Zajištění místa pro oddělené soustřeďování biologického odpadu je splněno také v případě, že obec má na svém území zavedený systém komunitního kompostování, do kterého je umožněno odevzdávat veškeré rostlinné zbytky vznikající na území obce.

Par. 35

Papír, plasty, sklo, kovy a jedlé oleje a tuky

Obec zajistí celoročně místa pro oddělené soustřeďování odpadů papíru, plastů, skla, kovů a jedlých olejů a tuků.

Par. 36

Obec zajistí od 1. ledna 2025 celoročně místa pro oddělené soustřeďování odpadů textilu.

Par. 37

Nebezpečné komunální odpady

(1) Obec zajistí místa pro oddělené soustřeďování nebezpečných komunálních odpadů určením místa k soustřeďování nebezpečných komunálních odpadů alespoň ve stanovených termínech, minimálně však dvakrát ročně.

(2) Soustřeďování nebezpečných komunálních odpadů musí být obcí prováděno pouze na shromažďovacích místech s obsluhou nebo v zařízení určeném pro nakládání s odpady, ve kterých obsluha nebezpečné odpady převezme a uloží do určených prostředků.

(3) Při soustřeďování nebezpečných komunálních odpadů je možné využívat označení a identifikační list nebezpečného odpadu zpracovaný obecně pro příslušný druh odpadu.

Par. 38

Oznámení o převzatých komunálních odpadech

Provozovatel zařízení oznamuje písemně údaje o druhu a množství převzatých komunálních odpadů od fyzických osob obci, na jejímž území odpad vznikl, na formuláři podle přílohy č. 19 k této vyhlášce.

Příloha č. 19 k vyhlášce č. 273/2021 Sb.

Formulář pro oznámení o komunálních odpadech převzatých zařízením od fyzických osob obci, na jejímž území odpad vznikl:

Oznámení o komunálních odpadech převzatých zařízením od FO obci, na jejímž území odpad vznikl.pdf

Vysvětlivky:

Určeno obci, na jejímž území odpad vznikl - provozovatel zařízení identifikuje obec, pro kterou je oznámení určeno.

IČO - uvede se identifikační číslo osoby (obce).

Obec - uvede se název obce.

IČZUJ obce - uvede se IČZÚJ obce, kde byl odpad vyprodukován, když to nelze zjistit, pak se uvede IČZÚJ obce, na jejímž území se nachází zařízení ke sběru odpadů. Číslo se uvádí podle jednotného číselníku obcí ČR vydaného Českým statistickým úřadem.

Identifikace zařízení - provozovatel zařízení ke sběru odpadů identifikuje své zařízení.

Název zařízení - uvede se název nebo zařízení pro nakládání s odpady, jak je zapsán v obchodním rejstříku nebo v živnostenském listu.

IČO - uvede se identifikační číslo provozovatele zařízení ke sběru odpadů; pokud je IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet osm míst.

IČZ - uvede se identifikační číslo zařízení ke sběru odpadů přidělené krajským úřadem.

Ulice, č.p., č.o, obec, PSČ - uvedou se adresní údaje, kde se nachází stacionární zařízení ke sběru odpadů. V případě mobilního zařízení ke sběru odpadů se uvedou adresní údaje sídla (odštěpného závodu) provozovatele zařízení.

Převzaté komunální odpady od fyzických osob - uvedou se převzaté komunální odpady od fyzických osob. Uvede se druh případně poddruh a souhrnné množství převzatého komunálního odpadu za předchozí kalendářní rok. Uvede se katalogové číslo a název komunálního odpadu v souladu s katalogem odpadů a hmotnost v tunách pro každý druh případně poddruh odpadu na samostatný řádek.

Oznámení vyplnil - uvedou se jméno, příjmení a kontaktní údaje osoby vyplňující oznámení.

Datum - uvede se datum vyhotovení oznámení ve formátu DD.MM.RRRR.

Celé znění vyhlášky najdete zde:

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady (č. 273/ 2021 Sb.)