Potencionální výskyt azbestu v lokalitě bývalého vojenského prostoru Milovice – Mladá

| zdroj: Středočeský kraj0

azbest
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V pátek 21. 4. 2023 proběhlo v sídle České inspekce životního prostředí jednání k problematice potencionálního výskytu azbestu v lokalitě bývalého vojenského prostoru Milovice – Mladá. Setkání se zúčastnili zástupci Středočeského kraje a krajského úřadu, města Milovice, České inspekce životního prostředí, Krajské hygienické stanice a Policie ČR.

„Rád bych v první řadě velice poděkoval panu řediteli České inspekce životního prostředí, že se stali svolavatelem této schůzky, chtěl bych poděkovat i Policii ČR, protože jsme dostali v podstatě první vyjádření. Pro nás je nyní hlavní to, že už víme, v kterém prostoru se dělalo šetření. Musím uvést, že to území, je rozčleněno na čtyři plochy, přičemž plocha B a C, kde jsou aktuálně stáda zvířat, tak ta vůbec nebyla v šetření a nebyla ani zasažena demolicemi. Současně nebyla součástí šetření ani letištní plocha, kde taktéž nedocházelo k jednotlivým demolicím. Na letištní ploše se tak v současnosti nic nenachází, zbytky jednotlivých eternitových desek se vyskytují pouze v části A, to znamená, tady se jedná o to území, kde se bouralo 350 budov. O tomto jevu víme, území postupně dočišťujeme a budeme čekat na další výsledky znalce od Policie ČR, který by nám měl sdělit, v jakém množství je případně území kontaminováno. Co se týče ovzduší, od příštího týdne budeme pravidelně měřit odbornými stanicemi pro měření ovzduší poletavý prach a teprve poté uvidíme, zda se v něm vůbec objeví nějaké částice azbestu. Aktuálně uvažujeme o zhruba pěti místech, přičemž jednáme s našim najatým znalcem, aby doporučil jejich umístění tak, abychom měli přesná data přes celé letní období. Minimálně půl roku by tak mělo docházet k měření ovzduší,“ uvedl po jednání radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák.

Bližší informace budou prezentovány ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí v nejbližší době.