Poplatek za odpady se v Kopřivnici zvýší o 5 korun za měsíc

| zdroj: Kopřivnice0

emil-kalibradov-K05Udh2LhFA-unsplash
zdroj: unsplash.com

Stejně jako řadu dalších měst, ani Kopřivnici nemine zvyšování poplatku za obecní systém odpadového hospodářství – od ledna stoupne ze současných 660 korun na 720 korun za rok, což představuje nárůst o 5 korun měsíčně. Hlavním důvodem je zvýšení DPH z 15 na 21 procent v rámci vládního konsolidačního balíčku. Do výše poplatku se však promítají také rostoucí náklady za zpracování a likvidaci odpadů.

„Poplatek za komunální odpad činí v přepočtu na měsíc 60 korun za poplatníka. Z této částky je hrazen svoz všech druhů sběrných nádob na území města a místních částí, likvidace odpadů u příslušných odběratelů, úklid černých skládek a autovraků, ale také provoz kompostárny, sběrného dvora či re-use centra. Lidé mají také možnost objednat si za symbolické částky přistavení velkého kontejneru či dodávky k odvozu objemného odpadu,“ vyjmenovala Veronika Červeňová z odboru životního prostředí s tím, že veškeré náklady poplatek nepokryje a část tak dotuje město.

Maximální výši poplatku stanovuje zákon na 1 200 korun. I po změně sazby zůstává výše poplatku v Kopřivnici ve srovnání s ostatními městy příznivá, neboť kopřivnické náklady na zpracování a likvidaci odpadů jsou nižší než celostátní i krajský průměr. Důvodem je zejména skutečnost, že máme vlastní svozovou firmu a také to, že díky postupnému zefektivňování systému odpadového hospodářství lidé v Kopřivnici více třídí a méně odpadu končí na skládce. Město tak ušetří na skládkovném a za tříděný odpad navíc dostává finance od společnosti EKO-KOM.