Polsko bude muset kvůli Turówu platit sankce, bilaterální jednání o smlouvě na MŽP pokračují

| zdroj: MŽP ČR0

turow_mzp.jpg
zdroj: MŽP ČR

Česká republika několik měsíců s Polskem vyjednává podmínky bilaterální smlouvy, která by konečně napravila, kompenzovala a i do budoucna minimalizovala vliv těžby v dole Turów zejména na životní prostředí obyvatel příhraničních oblastí Libereckého kraje.

Soudní dvůr EU stanovil výši denních sankcí pro Polsko za neplnění předběžného opatření, které nařídil do doby, než bude vynesen rozsudek k naší žalobě na Polsko za porušování evropského práva (viz TZ). Na tuto smlouvu je vázán další osud žaloby.

"Krok Soudního dvoru EU, který ve prospěch ČR rozhodl vlastně již podruhé, jen potvrzuje fakt, že po "evropské lince" jsme využili naprosto všech možností, které k ochraně zájmů našich obyvatel máme, a že spolu s námi i evropský soudní dvůr vnímá současné pokračování v těžbě jako závažné postižení životního prostředí. Částku 500 000 eur denně bereme za citelnou, proto doufám, že tento jasný signál bude pro Polsko výraznou motivací k tomu, aby přestalo těžit u českých hranic a soustředilo se na naše společná jednání nad připravovanou bilaterální smlouvou. Stále opakuji a potvrzuji, že jsme ochotni hledat společná kompromisní řešení, ale máme jasně vytyčenou linii, za kterou ustupovat nelze a že se na ní budeme za práva na pitnou vodu a dobré životní prostředí našich obyvatel bít dál,“ prohlašuje ministr životního prostředí Richard Brabec.