Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Podzemní kontejnery značky Meva

| zdroj: MEVA a.s.0

Meva1.jpg
zdroj: MEVA

Společnost Meva zabývající se výrobou těchto kontejnerů od roku 2010 sídlí ve městě Roudnice nad Labem a je členem skupiny výrobních a obchodních společností Meva Group zaměřující se na oblast životního prostředí, které svou působností přesahují hranice Evropy. Problematikou podzemních kontejnerů se za společnost Meva zabývá Tomáš Martan, obchodní ředitel společnosti Meva a.s.

Podzemní kontejnery jsou mimořádně šetrným a účinným nástrojem pro sběr separovaného i směsného odpadu. „Princip podzemních kontejnerů spočívá v uložení velkoobjemových nádob na tříděný odpad pod povrch, čímž je zajištěna jak efektivita sběru díky velkému objemu, tak i estetika prostředí, jelikož jsou plněny pomocí vyhazovacího sloupku umístěného nad povrchem chodníku či ulice“ vysvětluje Martan. Z estetického a provozního hlediska jsou pro sběr a třídění odpadů tím nejlepším řešením, přičemž jsou odolným řešením proti vandalismu. „Vzhledem k tomu, že nijak nenarušují estetiku okolí jsou také vhodným řešením sběru odpadu v historických centrech a na sídlištích“ dodává Martan.

Mevaa.png
Mevab.png
Mevac.png

Výstavba podzemních kontejnerů probíhá ve státech severní a západní Evropy již více než 20 let, přičemž v posledních letech dochází k rozšíření jejich instalace i u nás. Největší vliv na umístění stále většího množství podzemních kontejnerů mají dotace z EU, díky kterým moderní a efektivní způsob sběru odpadu využívají už desítky měst a obcí. Namátkou lze jmenovat například Brno, Mladou Boleslav, Děčín, Tábor, Cheb, Kutnou Horu, Příbram či Klatovy. Celkový počet nainstalovaných kontejnerů v Česku sčítá zhruba 1000 kusů.

Proč je podzemní kontejner nejzajímavějším řešením sběru tříděného odpadu? „Brání zpětnému vybírání odpadu, eliminují zápach, jsou jednoduché na obsluhu, pojmou vysoký obsah odpadu, nejsou náročné na prostor, jsou nehořlavé, nenarušují estetiku prostředí a poskytují bezvadnou funkčnost. Je také důležité zmínit, že pro výsyp podzemních kontejnerů není potřeba speciální technika. Vyprazdňování nádob je zajišťováno standardními vozy svozových firem nebo technických služeb“ vyjmenovává Martan.

Mezi nevýhody tohoto řešení lze uvést vyšší pořizovací cenu, což je možné řešit žádostí o dotaci ze Státního Fondu Životního Prostředí nebo krajskými dotacemi. Jako další nevýhodu lze uvést menší vhazovací otvor, který pro některé představuje překážku. Touto problematikou se kontinuálně zabývá tým konstruktérů společnosti Meva, který přišel s řadou vylepšení, mezi které patří nejnovější vylepšení v podobě šachty s nášlapným systémem. Uživatel kontejneru pak může šachtu otevřít bez dotyku rukou pomocí pedálového mechanismu.

Existuje několik důvodů, proč dnes v drtivé většině center měst nenajdete koše nebo kontejnery na tříděný odpad. Tím nejčastějším je samotný lidský faktor při samotném třídění odpadu. Může docházet ke hromadění odpadu mimo nádoby a kontejnery, čímž dochází k narušování životního prostředí. Nejjednodušším způsobem, jak tento problém řešit, je umístit kontejnery pod zem. Tímto lze ušetřit místo. Místo velkého kontejneru stojí na ulici jen box o velikosti odpadkového koše. Slouží jako plnící otvor a je konstruován tak, že se do něj dá odpad jen vhazovat a zamezuje dalším zásahům do obsahu kontejneru. Současně je řešen problém s možným převržením kontejneru, ať už vlivem počasí, dopravních prostředků nebo lidí. Pod zemí pak zůstane hluk vhazovaného skla i zápach nejrůznějšího odpadu.

„Lze bezpečně konstatovat, že podzemní kontejnery výrazně přispívají ke zvyšování kvality životního prostředí, což je současně dlouhodobým cílem společnosti Meva“ uzavírá Martan. Závody společnosti Meva aktuálně vyrábějí několik typů podzemních kontejnerů. Pomocnou ruku pak nabízí i v otázce financování instalace podzemních kontejnerů. Vedle možnosti získat na projekt finance z evropských fondů mohou města využít i leasingu.

S jakýmkoliv typem dotazu vám rádi pomůžeme.

Kontaktujte nás:

Tomáš Martan, obchodní ředitel společnosti Meva a.s.

Tel.: 725 802 570, martan.tomas@meva.eu

Meva4.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert