Podzemní kontejnery kombinují estetické a funkční požadavky na odpadové nádoby

| autor: Hana Tomášková0

Podzemní kontejnery kombinují estetické a funkční požadavky na odpadové nádoby

Detaily ohledně provozu a údržby podzemních kontejnerů přibližuje v rozhovoru Tomáš Martan, obchodní ředitel společnosti MEVA a.s., která patří k předním výrobcům podzemních kontejnerů v České republice.

Jak dlouho se MEVA zabývá výrobou podzemních kontejnerů?

Společnost Meva je na trhu více než 120 let. Výrobou podzemních kontejnerů se zabýváme od roku 2010 a neustále pracujeme na jejich vylepšení. Kontejnery dodáváme do celé Evropy, ale nejvyšší počet instalací je u nás v České republice. Celkový počet nainstalovaných kontejnerů v Česku je zhruba 1000 kusů.

Jaké jsou výhody a nevýhody podzemních kontejnerů?

Ukládáním odpadů pod zem lze efektivně a rychle řešit problém s jeho neustále rostoucím objemem. Díky velkému objemu kontejnerů (až pět metrů krychlových) se sníží počet nádob a zároveň i frekvence svozů odpadů. To představuje nemalou finanční úsporu. V neposlední řadě se zkulturní prostranství pro Vaše spoluobčany, kteří se budou cítit ve svých domovech spokojeně. Odpad v nádobách díky chladnému prostředí v podzemí nezapáchá, nehoří a ani nelze z nádob zpětně vybírat.

Jako nevýhodu lze uvést vyšší pořizovací cenu a pro některé i menší vhazovací otvor. První nevýhodu lze řešit například žádostí o dotaci (Státní Fond Životního Prostředí, krajské dotace). Druhou nevýhodu řeší tým našich konstruktérů neustálým vývojem vhazovacích šachet. Mezi poslední vylepšení patří šachta s nášlapným systémem. Občan pak nemusí na šachtu rukami vůbec sahat, otevře pomocí pedálu. Je to hygienické a žádané řešení.

Ve kterých městech jsou instalovány kontejnery od MEVY?

Podzemní a polopodzemní kontejnery instalujeme nejen ve velkých městech, ale i v městysech a malých obcích. Za všechny uvádím jen ty nejznámější jako Cheb, Mladá Boleslav, Brno, Kolín, Český Krumlov, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ostrava, Plzeň, Děčín, Louny, Jičín, Žatec, Poděbrady, Vimperk, Liberec, Brozany nad Ohří, Smečno, Stochov, Lovosice a spousta dalších měst a obcí.

Existují nějaképřekážky pro instalaci v městských a obecních prostorách?

Na úřadech často slýchávám, že by kontejnery chtěli, ale kvůli výskytu podzemních sítí to není možné. Chápu, že výskyt sítí je poměrně častý, ale pokud je o tento typ kontejnerů zájem, tak se místo vždy najde.

Třeba města jako Cheb, Mladá Boleslav, Kolín nebo Litoměřice mají ve svých centrech desítky podzemních kontejnerů a určitě nemají méně podzemních sítí než jiná města. V době, kdy města mají běžně pasportizované sítě, pak není problém vybrat místa bez inženýrských sítí.

Je ke svozu odpadu z těchto kontejnerů potřeba speciální vozidlo s úpravou pro jejich výsyp a extra vyškolená obsluha?

Vozidlem s hydraulickou rukou (HR) disponuje téměř každá svozová firma. To samé platí i o obsluze. Tímto vozidlem se vyváží nejen podzemní kontejnery, ale i polopodzemní kontejnery a ostatní kontejnery se spodním výsypem. Jsou známé pod označením „zvony“. Těchto kontejnerů jsou po Česku tisíce.

Rádi bychom vyrobili větší otvory, ale musíme se řídit příslušnou normou. Na druhou stranu standardní kontejnery o objemu 1100 litrů mají obrovský otvor, ale uvnitř často bývá jen pár nesešlapaných kartonových krabic. Pak se ale vyváží vzduch.

U nádob na odpady to nekončí. Jaké další služby lze spojit s podzemními kontejnery?

Mezi naše hlavní výhody patří to, že jsme přímý výrobce podzemních kontejnerů. Dokážeme tak pružně reagovat na termíny dodání a přání zákazníků. Spolupracujeme s architekty, památkáři i developery, ale i se studenty designových oborů. Naše kontejnery dokážeme osadit senzory, které hlídají naplněnost nádob a veškerá data posílají přes IoT sítě do mobilních zařízení. Dalším stupněm je pak práce se samotnými daty, ze kterých jde například optimalizovat svozové trasy.

Jak se díváte na moderní technologie v oblasti nakládání s odpady?

Rád bych dodal, že vedle podzemních kontejnerů existují i polopodzemní kontejnery a podzemní koše. Všechny tyto technologie několikanásobně zvýší objem sběrných míst, ušetří spoustu místa a celkově zatraktivní stanoviště pro sběr a separaci odpadů.

Neváhejte nás kontaktovat pro návrh optimálního řešení nakládání s odpady ve vašem městě či obci. Nádobami na odpad se zabýváme desítky let. A můžeme určitě tvrdit, že patříme mezi inovátory v oboru odpadového hospodářství.

Foto: zdroj MEVA a.s