Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Počet nově vysazených stromů musí vzrůst, shodli se ministři v Pardubicích

| zdroj: Pardubický kraj0

karsten-wurth-rafblRbne3o-unsplash
zdroj: unsplash.com

V pátek se v Pardubicích za účasti ministra životního prostředí Petra Hladíka a ministra zemědělství Marka Výborného uskutečnil třetí ročník semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně. Jedním z velkých témat bylo kácení a vysazování stromů, ale také následná péče a udržitelnost.

Poměr nově vysazených stromů by se měl v následujících letech zvednout. „Historicky není úplně ideální poměr vykácených a vysazených stromů. Na tři pokácené stromy vychází ani ne dva celé vysazené. Toto je potřeba změnit a my jdeme naproti nejenom vyšší výsadbě, ale také podpoře následné péče a o vysazené stromy. Dochází ke změně některých vyhlášek, které proces zjednodušují,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

O novele, která by měla zjednodušit proces výsadby nových stromů, hovořil ministr životního prostředí Petr Hladík. „Od 1. července začne platit novela, která mění vzdálenost pro výsadbu stromů. Doposud musela být liniová zeleň od zemědělské půdy vysazovaná ve vzdálenosti tří metrů. Nyní to bude pouze půl metru, což značně zjednoduší situaci silničářům. Novelu bude možné využít už při podzimních výsadbách. Věřím, že se nám ten nehezký poměr vykácených a vysázených stromů podaří převrátit. Samozřejmě se při sázení bude postupovat s ohledem na bezpečnost, a to například tak, že na těch nejnebezpečnějších místech v zatáčkách se stromy sázet nebudou. Jsem rád, že jsme se správci komunikací nalezli společný zájem na tom, aby v místech, kde je to možné, stromy a další dřeviny zůstaly zachovány nebo byly nově vysázeny,“ řekl Hladík.

Odborný seminář, jehož pořadatelem byla Správa a údržba silnic Pardubického kraje, se dotkl mnoha témat souvisejících se silniční zelení. „Jako pořadatele nás těší, že se do Pardubic sjeli největší odborníci. Toto téma nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužilo, přitom je velice důležité. Na náš popud již před seminářem vznikla pracovní skupina napříč republikou, která problematiku řeší. Odborníci se domluvili na vzájemné spolupráci a předávání zkušeností s péčí o silniční zeleň, identifikovat a pojmenovat největší problémy a umět je řešit,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.

Mezi přednášejícími nechyběli odborníci z oblasti práva, správců komunikací, ochránci přírody, policisté nebo vysokoškolští pedagogové. Na seminář dorazila téměř osmdesátka odborníků, což je oproti loňskému roku nárůst.

„Je vidět, že silniční zeleň je téma, které je potřeba řešit na odborné úrovni. Osobní předávání zkušeností je nesmírně cenné, protože umožňuje sdílení nejen teoretických znalostí, ale i praktických dovedností. Děkuji Správě a údržbě silnic Pardubického kraje za její aktivitu směřovanou k tomuto tématu, jsem za ni rád. Doufám, že se seminář bude konat i v dalších letech,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ