Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Počet domácností v České republice napojených na veřejný vodovod v roce 2019 vzrostl

| zdroj: MZe ČR0

Počet domácností v České republice napojených na veřejný vodovod v roce 2019 vzrostl

Informaci o stavu v zásobování pitnou vodou a o jakosti dodávané vody předloženou Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem zdravotnictví vzala včera na vědomí vláda.

V České republice bylo v loňském roce veřejnou vodovodní infrastrukturou zásobováno 10,09 milionu obyvatel a jejich podíl v populaci dosáhl 94,6 %. ČR tak patří k nejvyspělejším státům v oblasti zpřístupnění kvalitní pitné vody. V roce 2018 bylo zásobováno pitnou vodou z veřejných vodovodů 10,064 milionu obyvatel. V porovnání s rokem 2009 se v roce 2019 podíl obyvatel zásobovaných pitnou zvýšil o 1,8 %. Vyplývá to z dokumentu, který se vládě předkládá každý sudý rok pro informaci.

„Materiál dokládá dlouhodobý trend zvyšování počtu obyvatel zásobovaných vodou z vodovodů. Dobrou zprávou je vysoká kvalita pitné vody a také to, že je pro obyvatele naší země dostupná. Ani v posledních suchých letech jsme nezaznamenali vážnější problémy s dodávkami pitné vody v obcích a městech, které jsou napojeny na obecní systémy. Dílčí problémy nastávají zejména v obcích, které spoléhají na vlastní zdroj podzemní vody. Zde bychom měli hledat spolehlivější řešení, kterým je napojení na zdrojově silnou vodárenskou soustavu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. 

V posledních 20 letech se výrazně snižovala spotřeba vody v českých domácnostech. Mezi roky 2017 a 2018 však zaznamenala meziroční nárůst o 0,5 litru na osobu a den na 89,2 l/os/den. V období 2018–2019 dosáhla hodnoty 90,6 l/os/den.

V roce 2019 činila průměrná cena pro vodné bez DPH 39,3 Kč/m3 a oproti roku 2018 vzrostla o 1,2 Kč/m3, tj. o 3,1 %. Průměrná cena pro stočné dosáhla ve stejném roce hodnoty 34,7 Kč/m3 bez DPH a meziroční nárůst představoval 1,3 Kč/m3, tj. 3,7 %.

Dlouhodobě se daří snižovat ztráty pitné vody v síti. I během roku 2019 ztrát vody v trubní síti ubylo. V porovnání s rokem 2018 se podíl ztrát vody v síti k celkovému množství vyrobené vody snížil o 1,3 % na 14,5 %.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.