Písek: Většina připomínek k dokumentaci EIA na stavbu ZEVO byla vypořádána

| zdroj: Písek0

800px-Písek-teplárna
zdroj: wikimedia.org

Naprostá většina připomínek vzešlých v prvním kole posouzení vlivů na životní prostředí (proces EIA) plánovaného zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), které by mělo být postaveno u písecké teplárny, byla úspěšně vypořádána a neexistují další pochybnosti v oblasti ochrany ovzduší.

Ministerstvo životního prostředí zaslalo 13. prosince pouze požadavek předkladateli dokumentace, společnosti ZEVO Písek, s. r. o., na vypořádání zbylých nejasností v dokumentaci EIA. „K dořešení zbývá především oblast nakládání s odpadními vodami, kterou nepovažujeme za konfliktní, protože technologie spalování odpadu neprodukuje žádné odpadní vody a jde pouze o řešení minimálního množství splaškových a dešťových vod,“ řekl jednatel společnosti ZEVO Písek Jakub Šimoník.

Dále musí ZEVO Písek dokumentaci doplnit o vyhodnocení souladu záměru výstavby zařízení s koncepčními materiály samosprávných územních celků i ČR a také o údaje o přijímaných odpadech v souvislosti s kapacitou zařízení. Musí vyhodnotit a zdůvodnit reálné alternativní dopravní napojení a také doplnit údaje o vyvolané dopravní zátěži. Poslední bod, který je třeba doplnit, se týká vlivů na hmotný majetek.

„Vrácení dokumentace v procesu posuzování vlivů na životní prostředí je standardním procesem, který vnímáme jako pozitivní věc z hlediska životního prostředí. Je důkazem, že proces posuzování vlivů na životní prostředí je veden detailně a pečlivě a všechny zákonem chráněné zájmy budou zajištěny. Předpokládáme, že nově doplněná dokumentace bude opětovně podaná příští rok v lednu,“ poznamenal Jakub Šimoník.

Společnost ZEVO PÍSEK, s. r. o., podala na Ministerstvo životního prostředí České republiky přepracovanou a doplněnou dokumentaci k posuzování vlivů na životní prostředí 20. 9. 2023. Byly v ní vypořádány připomínky dotčených orgánů, dotčené veřejnosti a veřejnosti, které vznikly v rámci procesu posouzení dokumentace EIA, která byla podaná na MŽP na podzim roku 2022.