Zastupitelstvo Kraje Vysočina bude na svém posledním zářijovém zasedání schvalovat uzavření Memoranda o porozumění k projektu vyvedení tepla z Elektrárny Dukovany pro město Brno. „Kraj Vysočina má zahrnutou výstavbu Projektu, jako Dálkového horkovodu Jaderné elektrárny Dukovany ve svém strategickém dokumentu, Územní energetické koncepci Kraje Vysočina, jako jedinou veřejně prospěšnou stavbu horkovodů na území kraje,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Na území kraje by měl projekt protínat katastry obcí Dukovany a Rouchovany. V případě Dukovan je reálné připojení na jejich už existující soustavu tepelného hospodářství. Obec Rouchovany připojení zvažuje v případě, že by získala dotační prostředky na vybudování obecní soustavy tepelného hospodářství tedy rozvodů k jednotlivým objektům v obci.
Podle Pavla Hájka, radního Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, Kraj Vysočina předpokládá, že jeho proaktivní přístup k memorandu o teplovodu pro Brno se pozitivně odrazí v rychlejším a konstruktivním jednání ve věci definování dalších kapacit brněnské spalovny SAKO pro energetické využití směsných komunálních odpadů z Kraje Vysočina. V současné době se již část odpadů z Kraje Vysočina v množství asi 18 kT ročně do spalovny SAKO Brno, a.s. vozí. V budoucnu by se množství spalitelného směsného komunálního odpadu z Vysočiny mělo navýšit. Z hlediska environmentálních dopadů se uvažuje o přepravě části odpadů po železnici.
„Se SAKO Brno, a.s. má Kraj Vysočina podepsané memorandum o podpoře výstavby nového kotle pro ekologickou likvidaci odpadu, kdy byla plánována výstavba třetího kotle s rozšířením kapacity na 380 tisíc tun odpadů ročně. Město Brno tento svůj záměr v letošním roce přehodnocuje. Kraj Vysočina má dále podepsané memorandum o partnerství a spolupráci při systémovém řešení odpadového hospodářství měst a obcí v Kraji Vysočina se zařízením na energetické využití komunálního odpadu (ZEVO) C- Energy s r.o. Planá nad Lužnicí, a s Elektrárnou Opatovice nad Labem, a.s. Část volných kapacit bude mít v budoucnu i ZEVO v pražských Malešicích,“ doplnil Pavel Hájek: „Vedle toho probíhá příprava lokálních ZEVO ve Žďáře nad Sázavou a v Třebíči, která by umožnila využití odpadu přímo v místě jeho vzniku, bez potřeby jeho dopravy na velké vzdálenosti. Kraj Vysočina jedná o možné podpoře těchto projektů z národních a evropských zdrojů.“
Zatímco v roce 2022 byla produkce zbytkového odpadu z území Kraje Vysočina zhruba 143 tisíc tun, v roce 2035 se odhaduje na necelých 113 tisíc tun z důvodu zlepšení třídění a materiálového využití odpadů. „V odpadovém hospodářství se dlouhodobě zaměřujeme na předcházení jeho vzniku, protože nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Pokud už vznikne, musíme dbát na jeho třídění a následnou recyklaci nebo materiálové využití a až dále nevyužitelný odpad je určen k energetickému využití,“ uzavřel Pavel Hájek.
Komentáře