Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pátý ročník soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019 zahájen

| zdroj: Státní fond životního prostředí ČR0

Pátý ročník soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019 zahájen

V Česku se  každoročně postaví stovky energeticky úsporných domů. Soutěžní přehlídka se snaží ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou komfortní, šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí a dostupné prakticky každému.

Do soutěžní přehlídky lze přihlásit domy rodinné, bytové, ale i administrativní stavby, nebo ty využívané k veřejným účelům. Stavby mohou být v pasivním či nulovém standardu, ale i s velmi nízkou energetickou náročností a u rekonstrukcí splňující požadavky programu Nová zelená úsporám či Operačního programu Životní prostředí.

Úsporné bydlení se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a často je spojováno jen s úsporou energie. Na „úsporné stavby“ je však třeba se dívat jako na celek, který zohledňuje ekonomickou, ekologickou a estetickou stránku a také uživatelský komfort a zdravé prostředí.

Soutěžní přehlídka ÚSPORNÝ DŮM 2019 navazuje na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům. V loňském ročníku přehlídky byla poprvé začleněna kategorie Rekonstrukce, ta úspěšně oslovila širší spektrum veřejnosti a na praktických příkladech ukázala, že i domy staré 20, 50 i více než 100 let lze efektivně obnovovat do aktuálních standardů.

„Myšlenka rozšířit soutěž o energeticky úsporné rekonstrukce domů se projevila jako krok správným směrem. Přinesla řadu zajímavých projektů a zároveň ukázala, že i rekonstrukci lze provést kvalitně a podle současných nízkoenergetických trendů. Proto i v letošním roce budou přihlášené projekty oceněny ve dvou základních kategoriích: Novostavby – pasivní dům a Rekonstrukce – úsporný dům,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

„Jsme rádi, že kulatiny soutěžní přehlídky můžeme oslavit v tak silném složení partnerů a společně tím pokračovat v základní myšlence soutěžní přehlídky, a tou je osvěta nízkoenergetických a pasivních staveb, propagace a popularizace dotací Nová zelená úsporám. Vyhlášení výsledků se dozvíme na největším setkání takto smýšlející veřejnosti při veletrhu FOR PASIV v únoru 2020 opět na výstavišti PVA EXPO PRAHA“.  Dodává obchodní a marketingový ředitel ABF, a.s., Martin František Přívětivý.

Vnímám, že úsporné stavby staví odpovědní investoři, kterých přibývá, stejně jako lidí vyhledávajících zdravý životní styl. Já osobně věřím, že nejsme daleko od doby, kdy energetický standard bude prvním krokem investora k odpovědnému investování. A další kroky, jako je hospodaření s vodou či odpady, instalace obnovitelných zdrojů energie a rozvoj elektromobility, budou následovat,“ komentuje letošní vyhlášení ředitel Centra pasivního domu, Tomáš Vanický.

Generálním partnerem letošního ročníku soutěžní přehlídky se stala Hypoteční banka. „Právě pro ty, kteří chtějí stavět nebo rekonstruovat v nejvyšším energetickém standardu, je naše Zelená hypotéka vhodná,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky a dodává: „Jako banka se chceme podílet na financování šetrných staveb a větším využití zdrojů obnovitelné energie u rodinných domů. Jako jediní proto nabízíme specializovaný produkt, který takové stavby finančně zvýhodňuje, a rozšiřujeme počet benefitů motivující další zájemce o ekologicky udržitelné bydlení.“

Důležité termíny soutěže

Vyhlášení soutěžní přehlídky: 17. 9. 2019 na veletrhu FOR ARCH

Přihlášení staveb: 17. 9. – 4. 12. 2019
Současně s přihlášením do soutěže lze stavby v pasivním standardu přihlásit k prohlídce na Dny pasivních domů, které připadnou na víkend od 8. do 10. listopadu 2019.

Hodnocení odbornou porotou: 9. – 13. 12. 2019
Porota zkontroluje, zda přihlášky splňují všechny náležitosti a vyhodnotí vítěze v obou kategoriích.

Hlasování veřejnosti:16. 12. 2019 – 31. 1. 2020
Proběhne na www.soutez-uspornydum.cz, do hlasování veřejnosti postoupí všechny stavby, které splní soutěžní podmínky. Vítěz bude určen na základě počtu hlasů.

Slavnostní vyhlášení vítězů: 6. 2. 2020 u příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV
Veletrh FOR PASIV zaměřený na nízkoenergetické, pasivní a nulové stavění se bude konat v termínu 6. – 8. února 2020 v prostorách PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech.

Soutěžní kategorie:

  • NOVOSTAVBY – PASIVNÍ DŮM
  • REKONSTRUKCE – ÚSPORNÝ DŮM

Udělena budou tato ocenění:

  • Ocenění odborné poroty v obou kategoriích
  • Cena Generálního partnera Hypoteční banka
  • Cena pro hlasujícího z řad veřejnosti
  • Cena veřejnosti

Vyhlašovatelé: Státní fond životního prostředí ČR, ABF, s.r.o.
Organizátor: Centrum pasivního domu, z.s.
Generální partner: Hypoteční banka, a.s.
Hlavní partneři: REHAU s.r.o., SLAVONA, s.r.o., STIEBEL ELTRON spol. s r. o., E.ON energie a.s.
Partneři: Xella CZ, s.r.o., SIKO KOUPELNY a.s., Wienerberger s.r.o., Atrea s.r.o., Velux Česká republika, s.r.o.
Záštitu nad soutěžní přehlídkou poskytlo: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků

Více na www.soutez-uspornydum.cz

Foto: SFŽP ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ