Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pardubický Červeňák: obnova zaniklého mokřadu a městská rekreační zóna

| zdroj: Pardubice0

Pardubice logo
zdroj: Pardubice

Území Červeňáku má rozlohu zhruba 19 hektarů a město jej nesmí komerčně využívat. Do údržby travnatých ploch, ale například i obnovy zaniklého mokřadu se pustili členové Českého svazu ochránců přírody Pardubice.

Celá oblast bývalého vojenského cvičiště, tzv. Červeňáku, kterou Pardubice získaly v letech 2017 a 2019 od státu, získá statut městské rekreační zóny. Umožní to dodatek ke smlouvě uzavřené mezi městem a Ministerstvem obrany, který schválilo zastupitelstvo města. Dodatek „očistí“ část území od závazku města vybudovat na něm silniční propojku mezi Jesničánkami a Pardubičkami.

„Část pozemků je podle původní smlouvy o bezúplatném převodu zatížena podmínkou, že na nich město vybuduje spojnici mezi ulicemi Pod Břízkami a Kyjevská, tedy mezi jižní a východní částí města. Od roku 2017, kdy byla smlouva uzavřena, ale Ředitelství silnic a dálnic urychlilo přípravy výstavby jihovýchodního obchvatu, který zajistí potřebnou dopravní obslužnost a propojení obou částí města. Územní rozhodnutí už bylo v srpnu loňského roku vydáno a stavba propojky, která by protínala území Červeňáku, tak postrádá smysl. V době, kdy jsme o ní uvažovali, byla stavba obchvatu v nedohlednu a propojka byla z pohledu města jedinou možností, jak zlepšit dopravní dostupnost, například nemocnice, pro ty, kteří přijíždějí z jižní strany města a jak ulevit centru města od části dopravy,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Pardubice získaly území Červeňáku od Ministerstva obrany formou bezúplatného převodu na základě dvou smluv v letech 2017 a 2019. Dodatek k první smlouvě, díky němuž z něj „vypadne“ podmínka zavazující město právě k vybudování propojky, již signovalo Ministerstvo obrany a schválilo jej také Zastupitelstvo města Pardubic. Nyní čeká již jen na schválení Ministerstvem financí a zveřejnění v registru smluv. Pokud by ke změně smlouvy dodatkem nedošlo, hrozily by městu za nedodržení závazku citelné finanční sankce.  „Dodatkem bude ze smlouvy z roku 2017 vyjmut závazek města vybudovat propojku a bude sjednocen účel využití všech pozemků jako celistvé rekreační městské zóny,“ doplnil náměstek primátora Jan Nadrchal, do jehož gesce spadá i péče o životní prostředí, tedy i Červeňák.

Území Červeňáku má rozlohu zhruba 19 hektarů a město jej nesmí komerčně využívat. V budoucnu by si mělo, i podle přání obyvatel Pardubic, udržet přírodní charakter a zůstat volnou přírodou v těsné blízkosti centra sloužící k relaxaci, odpočinku i poučení obyvatel města. V loňském roce město opravilo první ze dvou mostů, které spolu s pozemky získalo, a zajistilo tak průchodnost Červeňáku pro pěší i cyklisty. S vjezdem motorových vozidel, s výjimkou vozů IZS, nepočítá. Do údržby travnatých ploch, ale například i obnovy zaniklého mokřadu se pustili členové Českého svazu ochránců přírody Pardubice. O dalších změnách v areálu rozhodne územní studie, na které město spolupracuje s Iniciativou Přírodní park Červeňák. Studie by měla jasně stanovit, jaké bude využití této lokality či jaké úpravy budou v území provedeny.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj