Padla čtyřmilionová pokuta za nedostatečná opatření proti kůrovci na Českobudějovicku

| autor: ČIZP0

Proti pokutě podala společnost H – Agrana odvolání. To však Ministerstvo životního prostředí zamítlo a sankce, splatná místně příslušnému celnímu úřadu, nabyla 28. 5. 2019 právní moci.

Od října 2017 do května 2018 neprovedla společnost H – Agrana s.r.o.asanaci 9732 smrků napadených lýkožroutem smrkovým a lýkožroutem lesklým. V červenci a srpnu 2018 neasanovala dalších 614 smrků. Celkem tedy nezpracovala 4355 metrů krychlových kůrovcového dříví. „Společnost H- Agrana umožnila dokončení vývoje nové generace kalamitních škůdců na napadených stromech. Brouci vylétli a rozšířili se do okolních lesních porostů ve vlastnictví této firmy i v majetku jiných osob. Došlo tak k ohrožení dalších lesních majetků, kde bude opět nutné napadené stromy kácet. Vzniknou nové holiny a zbylé lesy budou oslabeny vůči dalším škodlivým činitelům, jako jsou například vítr, námraza či teplotní a srážkové extrémy. Rozsah napadení v této lokalitě nemá v Jihočeském kraji obdoby,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.

Za ohrožení životního prostředí v lesích a včasné nezpracování a asanaci celkem 426 metrů krychlových kůrovcového dříví už inspektoři společnost H – Agrana pokutovali v roce 2018. „Tehdy jsme uložili sankci 60 tisíc a jednalo se o stejné lesní pozemky v katastrech obcí Červený Újezdec a Borek. Firma se bohužel nepoučila a neudělala veškerá možná opatření, která by mohla šíření kůrovce zabránit,“doplnil Jiráček.

Zásady ochrany lesních porostů proti kůrovcům, které je třeba důsledně dodržovat, spočívají hlavně v soustavném vyhledávání a asanaci kůrovcového dříví před tím, než brouk dokončí svůj vývoj a vyletí na další stromy. „Odpovědnost za hospodaření v lesích a stav lesa z pohledu škůdců je na straně vlastníka. Nicméně i ten nejmenší vlastník má pro tyto účely možnost bezplatné služby ve formě tzv. odborného lesního hospodáře. Tato osoba je státem pověřena většinou pro určité katastrální území a jeho úlohou je odborná pomoc vlastníkovi při jeho hospodaření v lese. Je tak nanejvýš vhodné, někdy i povinné, s ním jakékoliv zásahy předem konzultovat,“ upozornil Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

firma neprováděla včasná a dostatečná opatření proti šíření kůrovců v lesích

Úvodní foto: ilustrační/ Pixabay