Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

OZE jsou a budou řešení pro energetiku dalších desetiletí, ať se nám to líbí nebo ne

| autor: Hana Tomášková, Hana Němejcová0

OZE jsou a budou řešení pro energetiku dalších desetiletí, ať se nám to líbí nebo ne

Jak se podepisuje na ceně energií rozvoj OZE a jak se samotný rozvoj dá predikovat v následujících letech?

OZE prošly v Evropě během poslední dekády velmi rychlým vývojem. Stojí za tím hlavně radikálně klesající investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu. Tahle vlna už se ale převalila a s ničím podobným pro tu další dekádu už počítat nemůžeme. Naopak na řadě jsou nyní efekty z postupného odpadání velmi drahé podpory OZE z doby před 15 či lety, nástup levnějších řešení, přechod k investiční podpoře na úkor té provozní (cena elektřiny), další decentralizace především u solární energie a konečně i velká očekávaní se zapojením nějakého ekonomicky přijatelného konceptu skladování el. energie, což by z OZE udělalo definitivně fenomén. OZE jsou a budou řešení pro energetiku dalších desetiletí, ať se nám to líbí nebo ne. Po přechodnou dobu dalšímu rozmachu OZE pomůže ideální doplněk současných možností OZE, a tím je plyn jak ve velké energetice, tak i v podobně malých zdrojů, což ještě posílí trend decentralizace.    

Jak vnímáte institut "emisní povolenky" v kontextu decentralizace zdrojů?

Aktuální roli emisní povolenky vnímám především jako cestu k postupnému vytlačení uhlí z velké energetiky. Obecně jako nástroj, který eliminuje nízké ceny energetických komodit posledních let a udržuje ve hře přiblížení tržních cen elektřiny z konvenčních zdrojů s těmi obnovitelnými. Není pochyb, že emisní povolenka je a bude středobodem změny energetického trhu v Evropě. Ta posune Evropu k výrazné změně výrobní struktury zdrojů a posílení decentralizace tedy přiblížení výroby k místu spotřeby elektřiny

Jak tento trend může ovlivnit cenu v následujících letech?

Zásadní pro trh bude to, zda se v brzké době objeví ekonomicky a technicky přijatelný koncept skladování elektřiny. To by změnilo veškerá dosavadní nastavení a urychlilo přechod k max. obnovitelné a značně decentralizované energetice.

Jaký scénář vývoje energetiky a cen energií je nejpravděpodobnější?

Postupně další růst ceny povolenky CO2 na evropských trzích a s tím dále rostoucí cena elektřiny, která podpoří změny, které budou znamenat zásadní změny v energetice a postupné vytlačení stále přetrvávajících schémat energetiky. Do budoucna bude na trhu s elektřinou mnohem důležitější dodávka elektřiny v čase a místě než komodita samotná, což povede k přirozené maximalizaci vlastních zdrojů na úrovni menších lokalit či jiných samostatných subjektů – decentralizaci.

Tyto i další otázky můžete pokládat a do hloubky rozebírat na konferenci Obchodování s energií v ČR, která proběhne naživo v hotelu International Prague 23. 6. 2020. Konferenci pořádá B.I.D. services a tentokrát bude zajištěn i online přenos.

Foto: zdroj B.I.D. services

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert